Reklama

Lifestyle

Dzwon Niepodległości stanie na Placu Wolności w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 14.05.2024
Fot. Archiwum Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
Fot. Archiwum Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Rozstrzygnięto przetarg na budowę dzwonnicy Dzwonu Niepodległości. Zostanie zbudowana na Placu Wolności w sąsiedztwie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na osi ul. Jacentego Gałęzowskiego zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Koszt inwestycji prawie 275 tys. zł.

Wykonawcą robót jest AJ Profibud, spółka z o.o. z Chmielnika. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Dzwonnica ma stanąć do sierpnia 2024 r.

Dzwon Niepodległości w sąsiedztwie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

Zgodnie z dokumentacją projektową nastąpi demontaż istniejącej nawierzchni, przygotowanie fundamentu wraz z wyprowadzeniem prętów dla słupów. Następnie zostaną wykonane słupy, belki żelbetowe, a także montaż jarzma wraz z dzwonem. Ostatnim etapem będzie przygotowanie nawierzchni z płyt kamiennych w nawiązaniu do kolorystyki istniejącej już nawierzchni przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Również w ramach inwestycji zlecone zostanie odnowienie dzwonu oraz wykonanie nowego jarzma.

– Wykonawca przedstawił do akceptacji materiały z których wykonana będzie dzwonnica. Aktualnie trwa odnawianie dzwonu. Rozpoczęto też  działania niezbędne do wykonywania nadzoru archeologicznego  nad inwestycją z uwagi na jej lokalizację – informuje Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Dzwon na pamiątkę stulecia niepodległości Polski

Dzwon Niepodległości stanął w Rzeszowie w 2018 roku, na pamiątkę stulecia niepodległości Polski. Został ufundowany z pieniędzy samorządu wojewódzkiego. Kosztował ponad 120 tys. zł. Zaprojektowali go studenci Politechniki Rzeszowskiej. Znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz tekst „Roty”.

Początkowo Dzwon Niepodległości znajdował się na Placu Farnym przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli, później przed urzędem marszałkowskim przy alei Cieplińskiego, ostatecznie trafił na Plac Wolności obok pomnika Piłsudskiego. Dzwonnicę z bloków granitowych tworzących formę portalu zaprojektował Zbigniew Czyż.

Dzwonnica razem z jarzmem będzie mieć 465 cm wysokości. Stanie niedaleko pomnika Piłsudskiego – od strony skrzyżowania ul. Jana III Sobieskiego z ul. Gałęzowskiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy