Reklama

Lifestyle

Bieszczady pamiętają Olka Ostrowskiego. W weekend VI Memoriał Jego imienia

Aneta Gieroń
Dodano: 29.01.2024
Fot. Materiały Bieszczadzkiej Grupy GOPR
Fot. Materiały Bieszczadzkiej Grupy GOPR
Share
Udostępnij

W pierwszy weekend lutego w Ustrzykach Górnych w Bieszczadach odbędzie się VI Memoriał Olka Ostrowskiego – człowieka Bieszczad i narciarza alpejskiego, który zginął w 2015 roku zjeżdżając z Gaszerbrumu II. Memoriał organizuje Bieszczadzka Grupa GOPR, a biorą w nim udział ratownicy z całej Polski.

27-letni narciarz był trzecim pokoleniem w rodzinie Ostrowskich związanym z Bieszczadami. „W 1969 roku, mój ojciec Romuald Ostrowski przyjeżdża w Bieszczady i obejmuje stanowisko Nadleśniczego Wetlińskich Lasów. Tego samego roku – późną jesienią Mama Waleria zostaje gospodarzem Domu Wycieczkowego PTTK w Wetlinie. W pierwszych latach prowadzi je wraz z córką Krystyną, a później ze mną Piotrem – Niedźwiedziem”, wspomina ojciec Olka, w historii opisanej na stronie schroniska Pod Wysoką Połoniną, które rodzina po latach wybudowała w Wetlinie. Bo właśnie udzielanie gościny turystom stało się drogą kolejnych pokoleń Ostrowskich. Piotr Ostrowski wraz z żoną Grażyną doczekali się trójki dzieci, i dziś w schronisku gazduje ich syn Tomasz ze swoją rodziną. Olek zginął tragicznie w 2015 roku. 25 lipca w Karakorum pod Gaszerbrumem II (8035 m. n.p.m.), z którego postanowił zjechać wraz z pochodzącym z Krosna Piotrem Śnigórskim.  

Na nartach z najwyższych szczytów świata

Olek Ostrowski na nartach jeździł od 3. roku życia, w liceum trenował narciarstwo alpejskie w klubie UKN Laworta w Ustrzykach Dolnych; startował w zawodach rangi FIS w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Po rozpoczęciu studiów w Krakowie wstąpił do AZS UJ, ale z czasem zrezygnował z narciarstwa alpejskiego na rzecz górskich wycieczek na nartach.  

W 2012 roku wraz z kolegą zorganizował narciarską wyprawę na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) w górach Pamir w Kirgistanie. Zjechał wtedy samotnie, pokonując 3000 metrów w pionie. W 2014 roku ze znajomymi uczestniczył w wyprawie Volcanoes Ski Trip 2014, mając w planie zjazd na nartach z 3 wulkanów w 3 krajach: Kazbeku (5046 m n.p.m.) w Gruzji, Aragacu (4095 m n.p.m.) w Armenii i Demawendu (5610 m n.p.m.) w Iranie. Sukcesem wyprawy był pierwszy dokonany przez Polaków (i pierwszą kobietę na świecie) zjazd na nartach SE ścianą Kazbeku. 29 września 2014 roku o godzinie 16:45 czasu chińskiego samotnie stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym zjechał z góry na nartach. Zjazd z Gaszerbrum II miał być jego kolejnym ekstremalnym wyczynem. Zakończył się niestety tragicznie.

Memoriał Olka Ostrowskiego w Bieszczadach

By uczcić pamięć Olka, od kilku lat odbywa się w Bieszczadach memoriał jego mienia. Organizują go GOPR-owcy – Olek był jednym z nich. Memoriał ma formę zawodów skiturowych, w których startują 2-osobowe zespoły ze wszystkich grup GOPR w Polsce. Zmagania odbędą się 3-go lutego na terenie Bieszczadzki Park Narodowy.

Fot. Materiały Bieszczadzkiej Grupy GOPR
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy