Reklama

Kultura

Teatry z całej Polski zjeżdżają na “Kołowrotek” do Rakszawy

Alina Bosak
Dodano: 03.07.2018
39991_Epopeja_Poznan_1
Share
Udostępnij

Z Lublina, Gdyni, Warszawy, Katowic, ale i z Podkarpacia zjeżdżają do Rakszawy w najbliższy weekend, 6-8 lipca, teatry, by wziąć udział w II Letnich Spotkaniach Teatralnych „Kołowrotek”. Będą sztuki poważne i wesołe, zdarzy się i kontrowersyjna. – Wszystkie na dobrym poziomie i wystawione przez teatry dorosłych – dodaje Aneta Adamska, odpowiedzialna za stronę artystyczną przedsięwzięcia. Wstęp wolny!

Rakszawski „Kołowrotek” to spotkania niezależnych zespołów teatralnych, tworzonych przez osoby dojrzałe. – To teatry z różnym dorobkiem, niektóre z bardzo bogatym i rozpoznawalne w Polsce, inne – jeszcze młode, ale ambitne. Aby wystąpić w Rakszawie i wziąć udział w konkursie muszą przejść kwalifikacje. Poziom wykonawczy jest bardzo ważny – mówi Aneta Adamska, twórczyni Teatru Przedmieście, od 3 lat prowadząca w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie Teatr Sioło (zrealizowała z nim niezapomniane „Requiem dla gospodyni”).

W Rakszawie wystąpi m.in. Kompania Teatralna MAMRO z Warszawy, która w tym roku zdobyła nagrodę na festiwalu w Horyńcu-Zdroju, oraz znany Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy. Będzie też Magdalena Bochan-Jachimek z Gdyni – zawodowa aktorka, która jednak tworzy niezależne projekty i takim jest właśnie zabawny monodram „Mamy problem. Monodram macierzyński”, który przedstawi.

Fot. Archiwum Teatru Przedmieście

– Teatry, które występują na „Kołowrotku” w pewnym sensie inspirują się kulturą ludową albo nawiązują do lokalnych historii – dodaje Aneta Adamska. – Tegoroczne spektakle mają różną tematykę. Zaczynamy spektaklami poważniejszymi, bo takim na pewno jest „Koniec” wg Becketta, który przedstawi w piątek Bartosz Mazurkiewicz – Teatr KOD z Dębna i następna sztuka „Zawieszeni” Teatru Pierwszego Kontaktu z Lublina. Potem będzie trochę parodii, zapewne i kontrowersji. Teatr Poświęcony z Katowic wystawi bowiem spektakl pt. „Niechciany”, w którym snuje wymyślną opowieść o niechcianym synu Kaczyńskiego. Ciekawa jestem jak to przedstawienie zostanie przyjęte w konserwatywnym i niewielkim wiejskim środowisku. Myślę, że taki głos – niebojący się – jest potrzebny od czasu do czasu niewielkiej społeczności. Tak samo jak wielkim miastom potrzebne są nasze występy – kiedy pokazaliśmy w Warszawie „Tchnienie” – spektakl pełen szacunku dla tradycji i pamięci – ludzie byli zadziwieni.

Kolejne dni „Kołowrotka” wypełnią spektakle zdecydowanie zabawne. W sobotę wystąpi m.in. Teatr Ludowy „Tradycja” z Alewerni (Małopolska) z „Folwarkiem zwierzęcym” oraz Jerzy Kałduś z Lublina ze sztuką „Stary”. Do tego wspomniani już Wojtek Kowalski i Magdalena Bochan-Jachimek. Obok teatrów o długiej tradycji pojawią się całkiem młode, jak Teatr Kąt z Jarosławia, założony przez Pawła Srokę.

Czy w Rakszawie może się dziać ambitna kultura? – Takie miejsca mają swoją magię. Artyści lubią przyjeżdżać na festiwale do mniejszych miejscowości. Wydarzenia w dużych miastach cechuje pewne rozproszenie, w niewielkiej wiosce – są najważniejsze i towarzyszy im większa koncentracja, wszyscy skupieni są wokół tego, co się dzieje. Stąd sukces takich imprez jak np. Folkowisko w Gorajcu. Wszyscy artyści mieszkają w Rakszawie, razem spędzają czas i mają go wiele na rozmowy i wymianę doświadczeń – podkreśla Aneta Adamska. 

Fot. Archiwum Teatru Przedmieście

Festiwal „Kołowrotek” ma charakter konkursowy i będą brać w nim udział teatry realizujące przedstawienia oparte na  tekstach autorskich i literackich. Przyznane zostaną nagrody: I, II, III, Wyróżnienie oraz Publiczności. Spektakle oceni jury w składzie: Przemysław Wiśniewski – reżyser, aktor, scenarzysta,  twórca Teatru Kreatury i Teatru Fotografii; Józefa Zając – aktorka, reżyser, laureatka festiwali teatrów jednego aktora i małych form teatralnych, oraz Roman Siwulak – malarz, aktor, pedagog, w latach 1970-1990 członek zespołu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora.

Organizatorami Letnich Spotkań Teatralnych są Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego „VAN – PUR”.


II Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek” w Rakszawie, 6-8 lipca 2018 – Program

6 LIPCA  /piątek/ 

Zespół Szkół nr 1 w Rakszawie (sala teatralna)

16.45  Uroczyste otwarcie festiwalu

17.00  Bartosz Mazurkiewicz – Teatr KOD „Koniec” (Dębno)

18.15  Teatr Pierwszego Kontaktu „Zawieszeni” (Lublin)

19.15  Teatr Poświęcony „Niechciany” (Katowice)

20.15  Teatr Sioło „Requiem dla gospodyni” (Rakszawa) – spektakl pozakonkursowy


7 LIPCA /sobota/

Sala widowiskowa GOKiC w Rakszawie

11.00 – 13.00  Konsultacje z jury, omówienia spektakli

Zespół Szkół nr 1 w Rakszawie (sala teatralna)

14.00  Teatr Ludowy TRADYCJA  „Folwark zwierzęcy”  (Alwernia)

15.30  Jerzy Kałduś „Stary” (Lublin)

17.00  Teatr Wojtka Kowalskiego „Wiech” (Częstochowa)

18.30  Magdalena Bochan – Jachimek „Mamy problem. Monodram macierzyński” (Gdynia)

20.00  Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. „Gnienie” (Tychy)


8 LIPCA /niedziela/

Sala widowiskowa GOKiC w Rakszawie

10.00 – 13.00  Konsultacje z jury, omówienia spektakli

Zespół Szkół nr 1 w Rakszawie (sala teatralna)

14.00  Teatr Kąt „Poobiednie igraszki” (Jarosław)

15.30  Kompania Teatralna MAMRO „Epopeja” (Warszawa)

17.00  Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy „Chłopcy” (Stalowa Wola)

– spektakl pozakonkursowy

Sala widowiskowa GOKiC w Rakszawie

16.30 – 17.30  Konsultacje z jury, omówienia spektakli

18.30  Ogłoszenie werdyktu, wręczenie nagród laureatom


WSTĘP WOLNY!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy