Reklama

Kultura

Film o sklepie Schaittra w Rzeszowskich Piwnicach

Alina Bosak
Dodano: 22.11.2022
69200_schaittra
Share
Udostępnij
W najbliższy czwartek 24 listopada na filmowe opowieści o dawnym Rzeszowie można się wybrać do Rzeszowskich Piwnic. W ramach Kinowych czwartków z Podkarpacką Kroniką Filmową zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Rzeszowskie janusze”, „Sklep Schaittra” i „Swój nieznany”. 
 
Od początku listopada w Rzeszowskich Piwnicach prezentowane są filmy nakręcone w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej – projektu, który już od kilku lat realizuje Podkarpacka Komisja Filmowa dofinansowując dokumentalne opowieści o ludziach i miejscach związanych z regionem. Wejście do kina LED Rzeszowskich Piwnic na te seanse jest bezpłatne.
 
24 listopada zaplanowano seans z filmami o Rzeszowie. Rozpocznie się on o godz. 18.00 i potrwa godzinę. Zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Rzeszowskie janusze” (25 min), „Sklep Schaittra” (10 min) i „Swój nieznany” (30 min).

Rzeszowskie janusze

Najstarszy to „Rzeszowskie janusze” (reż. Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawłowski), który opowiada o galicyjskim jeszcze mieście, w którym zakład fotograficzny otworzył Edward Janusz, a że miał zmysł reporterski uwiecznił też sceny z życia miasta na wielu fotografiach, które są dziś bogactwem Muzeum Fotografii Miasta Rzeszowa. 
 
Do Rzeszowa z 1855 roku zapraszają z kolei Bartosz Babelski i Jacek Gut, twórcy animowanego filmu „Sklep Schaittra”. Fabuła wykonana metodą animacji przenosi widza do rzeszowskiego, XIX-wiecznego sklepu należącego do ówczesnego kupca i entomologa – Ignacego Schaittra. Urodził się on w 1805 roku. Smykałkę do handlu miał w genach. Prowadził także badania entomologiczne oraz gromadził zbiory fauno-florystyczne. Kolekcjonował owady, w szczególności upodobał sobie muchówki, które posiadają tylko jedną parę skrzydeł. Był również działaczem społecznym, nieustannie zabiegał o rozwój kolei w Rzeszowie.   
 
Jego rodzina zapisała się w historii miasta jako rajcy, radni powiatowi, kolekcjonerzy, społecznicy i przede wszystkim wspaniali handlowcy, którzy ciągle poszerzali asortyment unikatowych towarów i usług. Własnością  firmy  „Schaitter i spółka” były dwie pierwsze rzeszowskie stacje benzynowe przy Placu Farnym oraz na Placu Wolności. Ich sklepy znajdowały się na Baldachówce, w kamienicy Jakuba Holzera i na wprost ul. Grunwaldzkiej, gdzie dzisiaj znajduje się kawiarnia „Murzynek”.

O Franciszku Kotuli

Trzeci z filmów, które będzie można obejrzeć – „Swój nieznany” (reż. Roland Dubiel) – to opowieść o niestrudzonym etnografie Franciszku Kotuli, który stworzył podwaliny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ocalił przez wywiezieniem do Berlina słynny Plan Wiedemanna i nie pozwolił, by zaniknęła pamięć o rzeszowskich Żydach, a także o kulturze ludowej Rzeszowszczyzny.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy