Reklama

Kultura

4 nowe filmy udostępni w sieci Podkarpacka Komisja Filmowa

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 30.04.2021
53445_pustkow
Share
Udostępnij
Na cztery premiery online zaprasza w środę i czwartek Podkarpacka Komisja Filmowa. Wszystkie powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej i pozostaną dostępne dla internautów na kanale YouTube Podkarpackie Film. Wśród nich jest dokument o obozie niemieckim w Pustkowie i o znanym podkarpackim winiarzu Romanie Myśliwcu.
 
Premiery online regionalnych produkcji startują 28 i 29 kwietnia o godzinie 18:00 na kanale YouTube Podkarpackie Film. Link do kanału YouTube Podkarpackie Film
 
Każdego dnia wydarzenia będzie można zobaczyć dwa filmy. W momencie rozpoczęcia projekcji film wyświetlany będzie w trybie premiera, natomiast po zakończeniu projekcji obraz dostępny będzie na kanale do ponownego obejrzenia. Już w tej chwili można tam zobaczyć większość produkcji, jakie powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. 
 
W środę o godz. 18.00 rozpoczną się dwie premiery. Jako pierwszy wyświetlony zostanie film pt. "Mistrz i uczeń" w reżyserii Katarzyny Mazurkiewicz i wyprodukowany przez Stowarzyszenie Form Różnych w 2020 roku. Opowiedziana w nim historia rozgrywa się podczas kilku lipcowych dni, kiedy do Łańcuta zjeżdża kilkuset młodych muzyków. Tam pod okiem światowej sławy wiolinistów ćwiczą swój warsztat. Wśród nich jest 24-letni Michał, przed którym stoi niecodzienne wyzwanie – chce podczas jednego koncertu wykonać wszystkie 24 Kaprysy Niccolò Paganiniego. Wkraczając w muzyczny świat uczuć i iluzji, jednocześnie szuka prawdy o samym sobie. Pomaga mu w tym charyzmatyczny profesor.
 
 
Druga środowa premiera to "Kilometry oddechów" w reżyserii Rafała Gużkowskiego (Producent: Fundacja Lanka, 2020). To dokumentalne przedstawienie wyzwania podjętego przez bliskich Hani i Wojtka – dzieci chorych na mukowiscydozę. Poprzez ekstremalnie trudny wysiłek – bieg trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej (144 km), a także Małej Pętli Bieszczadzkiej (100 km), bohaterowie filmu chcą popularyzować wiedzę o rzadkich chorobach i zdobyć pieniądze na leczenie. Ekipa filmowa towarzyszy im na każdym kilometrze biegu, rejestrując ich wysiłek, mijane miasta i wsie, a także atmosferę biegu w nocy, gdy na pustych bieszczadzkich drogach niesie się tylko odgłos ich oddechów…
 
 
Na czwartek na godz. 18. zaplanowano dwie kolejne premiery. Wśród nich jest dokument historyczny pt. "W pięknym Pustkowie koło Dębicy" w reżyserii Pauliny Ibek i wyprodukowany przez BM Production s.c. Maciej Dźwigaj w 2019 roku. Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”). Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.
 
 
Ostatnia z premier to "Jutrzenka – o tym jak powstało wino" w reżyserii Ryszarda Tomasza Paulukiewicza (producent: Pagafi sp. z o.o., 2019). Film opowiada o tym, jaki i kim jest Roman Myśliwiec – jedna z tych osób, które kształtując swoje życie zmieniają otaczający ich świat. To za sprawą jego wizji i pasji w Polsce powstało na nowo winiarstwo jako gałąź rolnictwa, przetwórstwa, handlu, promocji oraz sposób na życie dla wielu ludzi. 
 
 
Filmy zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. 
 
Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. 
 
Podkarpacka Kronika Filmowa to już ponad 20 krótkometrażowych filmów, przedstawiających to, co w województwie podkarpackim najciekawsze. To historie niezwykłych ludzi i wyjątkowych miejsc. Każdy film jest zupełnie inny, a razem tworzą niekończącą się opowieść o Podkarpaciu z różnych perspektyw. Operatorem programu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy