Reklama

Kultura

Pierwsze po przerwie otwarcie wystawy w BWA. Katalog online także dostępny

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 01.07.2020
51035_wystawa
Share
Udostępnij
Prace Ewy Markiewicz-Adamczewskiej oraz efekty XIX Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego Kolbuszowa 2019 – zaprezentowane zostaną podczas pierwszego po „epidemicznej” przerwie wernisażu w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Otwarcie odbędzie się w czwartek, 2 lipca, o godz. 18.
 
Od 2 lipca do 9 sierpnia w Domu Sztuki przy ul. Jana III Sobieskiego będzie można oglądać wystawę LandScape_MotoTerra warszawskiej artystki Ewy Markiewicz-Adamczewskiej. Urodziła się w 1957 roku w Lublinie. Dyplom obroniła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Dominika, specjalizacja – na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Tadeusza Łodziany (1983). Jest absolwentką Podyplomowego Studium Pedagogicznego w warszawskiej ASP. Studiowała także na Wydziale Malarstwa w Instytucie Sztuki im. W. Surikowa w Moskwie. Była uczestniczką konferencji i warsztatów FOLIO SHOW NYC 2003 w Nowym Jorku. Dwukrotnie otrzymała stypendia twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
W latach 1996–2004 związana była zawodowo jako grafik-projektant  z miesięcznikiem „Twój Styl”. Stworzyła również koncepcję i realizowała Projekt Emotapety i MetaPlastEmo[EmoShape SourceSpiral GraphLanguage]. Ostatnia prezentacja projektu miała miejsce wiosną 2018 roku w Warsztacie Warszawskim na Placu Konstytucji w Warszawie. Projekt MetaPlastEmo[MetaPlaneta] adresowany jest do osób dorosłych zainteresowanych tematem arteterapii. Koncepcja projektu oparta jest na intuicyjnej hipotezie, że forma spiralna jest wyjściową literą abstrakcyjnego języka mowy emocji i istnieje w powiązaniu z funkcją czasu. 
 
Ewa Markiewicz-Adamczewska jest autorką prezentacji indywidualnych i projektów realizowanych w wielu galeriach, m.in.: w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Nałęczowie. Pisze o sobie: „Tematem moich zainteresowań jest obrazowanie energii emocji w relacji słowo–obraz–znak–znaczenie. W realizowanych projektach-zadaniach problemowych dotyczących postrzegania-rozumienia i przekazywania treści odwołuję się do archetypu, jakim jest forma Spirala. Dla metody obrazowania energii emocji, w której forma Spirala jest wyjściową formą w procesie tworzenia pochodnych jej obrazowi emoKsztaltów (spiraloPodobne kształty) stosuję nazwę Metoda Emotapety, a 'język' spiraloPochodnych emoKształtów określam nazwą MetaPlastEmo (EmoShape SourceSpiral GraphLanguage)”. 
 
Do tej wystawy przygotowany został katalog on-line. Można go już obejrzeć w Internecie.
 
W czwartek zaprezentowane zostaną również prace artystów uczestniczących w XIX Międzynarowym Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim Kolbuszowa 2019, którego organizatorami byli: BWA w Rzeszowie, Urząd Miejski w Kolbuszowej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej, Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. 
 
Wystawa jest pokłosiem dwutygodniowej pracy artystów malarzy i rzeźbiarzy z Polski oraz zagranicy (Ukraina, Słowacja), którzy spotkali się w Kolbuszowej  na przełomie czerwca i lipca 2019 roku. Komisarzem pleneru jest od lat artysta plastyk Maksymilian Starzec, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. 
Na wystawie swoje prace zaprezentują: Anna Lupa-Suchy, Krystyna Bileńki, Katarzyna Cesarz, Alicja Nikiel, Valeria Moskvitina,  Józefa Czachor, Kamil Juraśek,  Klaudia Potapowa, Eugeniush Potapow, Anna Korzec, Andrzej Korzec, Karol Karwowski, Edward Kociański,Helena Sadłek, Piotr Rędziniak, Maksymilian Starzec, Wojciech Trzyna, Zenon Kruszewski, Aleksander Grzybek, Anna Maria Szpecht, Anna Gajova, Maryna Vorobiova, Wiesława Tomasik-Kruszewska, Marcin Lubera, Zorman Stanislav, Zormanova Michaela.
 
Wystawy w BWA czynne są codziennie oprócz poniedziałków, w godz.  10.00- 17.00. W niedzielę – wstęp wolny.
 
Podczas wernisażu organizatorzy proszą o przestrzeganie zasad wskazanych przez sanepid – zasłanianie nosa i ust oraz zachowanie 1,5-metrowej odległości.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy