Reklama

Kultura

50 osób w kościele w Wielką Niedzielę? Parafie zapraszają na transmisje

Alina Bosak
Dodano: 06.04.2020
50490_bernard
Share
Udostępnij
Niezwykły wyjątek w obostrzeniach dotyczących zgromadzeń uczynił rząd w Wielką Niedzielę, 12 kwietnia. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 tego dnia w kościele może zgromadzić się 50 osób. W pozostałe dni jest to 5 osób oprócz osób sprawujących kult religijny. Episkopat na razie nie komentuje. W sytuacji epidemii przepisy mogą ulec zmianie z dnia na dzień. Nie zmienia to też fakty, że wierni w tym roku mogą uczestniczyć w liturgii Wielkiego Tygodnia poprzez radio, telewizję, Internet. Transmisje organizuje wiele kościołów w diecezji rzeszowskiej, poza rzeszowską katedrą sanktuarium w  Dębowcu, także małe parafie, którym zależy, by tego dnia wspólnota była razem.
 
Obecnie, do 12 kwietnia, w mszach może uczestniczyć do pięciu osób, nie licząc księdza i asystujących mu osób. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca 2020 r., wprowadzono jednak wyjątek dla Wielkiej Niedzieli, a być może także Wielkiego Poniedziałku. Minister zdrowia zezwolił, aby 12 kwietnia liczba wzrosła do 50, aż do odwołania. Z tym, że do tych 50 wliczane są także osoby sprawujące mszę.
 
W paragrafie 9, punkcie 3 wspomnianego rozporządzenia, czytamy, że ograniczenia „polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż:
 
a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania,
 
b) 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r.
 
Nie brakło głosów krytycznych wobec tego zapisu, szczególnie, że rozporządzenie wprowadza wiele ograniczeń, dotyczących korzystania ze sklepów, banków, urzędów pocztowych, zabrania wychodzenia do parków i lasów. Jednocześnie w dniu, kiedy wydawano rozporządzenie, liczba zarażonych, jak i zmarłych była o połowę mniejsza niż w Wielki Poniedziałek. Niewykluczone zatem, że te wytyczne mogą ulec zmianie i nie będzie zgody na obecność 50 osób w kościele w Niedzielę Zmartwychwstania.  
 
Póki co kościoły w ogłoszeniach parafialnych podają, że jeżeli rząd nie zmieni decyzji, niedzielne msze święte dla 50 osób zostaną odprawione. 
 
Transmisje z rzeszowskiej Katedry, Dębowca i innych parafii
 
Wiele parafii i kościołów przygotowuje natomiast transmisje obchodów Wielkiego Tygodnia w internecie. Do takiej formy uczestnictwa we wspólnej modlitwie zapraszają m.in. misjonarze saletyni z sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Od Wielkiego Poniedziałku rozpoczęli transmisje on-line na stronie sanktuarium.saletyni.pl. W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę (6-8 kwietnia) program jest następujący: o godz. 10.30 jest eucharystia, o godz. 15 Koronka do miłosierdzia Bożego z rozważaniem, a o godz. 19.30 – katecheza o Triduum Paschalnym.  W Wielki Czwartek, 9 kwietnia o godz. 18. odbędzie się transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek, 10 kwietnia, saletyni o godz. 8 zapraszają na jutrznię z katechezą, o 10.30 na Drogę Krzyżową, a o 18 – na liturgię Męki Pańskiej. Następnego dnia, w Wielką Sobotę również jest jutrznia z katechezą o godz. 8, a o 20 – Wigilia Paschalna Niedzieli Zmartwychwstania.  12 kwietnia, w Wielką Niedzielę będzie sześć transmisji eucharystii, o godz.: 9.30, 11, 12.30, 14, 15 i 18. Na godz. 19. Zaplanowano nieszpory na zakończenie Triduum Paschalnego. 
 
Cały Wielki Tydzień transmisje mszy i modlitw prowadzone są również z rzeszowskich kościołów. Wskazówki dotyczące przeżywania poszczególnych dni można znaleźć na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej. Natomiast program transmisji, w których można uczestniczyć poprzez telewizję (TVP1, TVP3 i TV Trwam), radio i internet, jest następujący: 
 
Wielki Poniedziałek: godz. 18 – Radio Via – Msza św. z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie; godz. 18 – facebook.com/KatedraRzeszow/ – Msza św. z katedry rzeszowskiej.
 
Wielki Wtorek i Wielka Środa: godz. 18 – Radio Via – Msza św. z bazyliki ojców bernardynów w Rzeszowie; godz. 18 – facebook.com/KatedraRzeszow/ – Msza św. z katedry rzeszowskiej.
 
Wielki Czwartek: godz. 10 – Radio Via – Msza Krzyżma z katedry rzeszowskiej (oraz na facebook.com/KatedraRzeszow/); godz. 18 – Radio Via – Msza Wieczerzy Pańskiej z katedry rzeszowskiej (oraz na facebook.com/KatedraRzeszow/); godz. 18 – Radio Rzeszów – Msza Wieczerzy Pańskiej z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie.
 
Wielki Piątek: godz. 15 – Radio Via – Koronka do Bożego Miłosierdzia i nowenna przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie; godz. 15.15 – Radio Via – Droga Krzyżowa z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie; godz. 18 – Radio Via – Liturgia Męki Pańskiej z katedry rzeszowskiej (oraz na facebook.com/KatedraRzeszow/); godz. 18 – Radio Rzeszów – Liturgia Męki Pańskiej z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie.
 
Wielka Sobota: godz. 15 – Radio Via – Koronka do Bożego Miłosierdzia i nowenna przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia; godz. 19 – Radio Rzeszów – Wigilia Paschalna z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie; godz. 20 – Radio Via – Wigilia Paschalna z katedry rzeszowskiej (oraz na facebook.com/KatedraRzeszow/).
 
Wielka Niedziela: godz. 6.00 – TVP Rzeszów – Msza św. rezurekcyjna z bazyliki ojców bernardynów w Rzeszowie; godz. 9 – Radio Via – Msza św. z katedry rzeszowskiej (oraz na facebook.com/KatedraRzeszow/); godz. 8 – Radio Rzeszów – Msza św. z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie; godz. 10.30 – facebook.com/KatedraRzeszow/ – Msza św. z katedry rzeszowskiej; godz. 12 – Radio Via – Msza św. z bazyliki ojców bernardynów w Rzeszowie.
 
Wierni mogą informacji o transmisjach szukać również na stronach swoich parafii.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy