Reklama

Kultura

Szkło. Rzeźby Śliwińskiego i “Powłoki” Cedrzyńskiej w rzeszowskim BWA

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 09.01.2020
49000_egg
Share
Udostępnij
W czwartek, 16 stycznia, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza na wernisaż dwojga artystów z przeciwległych krańców Polski – malarskie „Powłoki” na płótnie i szkle zaprezentuje Beata Cedrzyńska, profesor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, a szkło artystyczne – Witold Śliwiński z Krosna. 
 
Wystawa „Beata Cedrzyńska – Powłoki” zawiera najnowsze prace artystki. Cykl  tytułowy „Powłoki”, obejmujący zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle, zaczął powstawać w 2019 roku. Beata Cedrzyńska, artystka od urodzenia związana z Gdańskiem, dyplom uzyskała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku (promotorem była prof. Teresa Miszkin). W latach 2002-2012 pracowała na ASP w Gdańsku i tam uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne. Obecnie jest prodziekanem Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Beata Cedrzyńska uczestniczyła w około 120 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Malborku, Elblągu, Legnicy, Innsbrucku i Salzburgu, Poznaniu, Sopocie, Warszawie, Łodzi.
 
 
Beata Cedrzyńska, dyptyk TOTEM z cyklu POWŁOKI, 2019 rok, technika mieszana na szkle. Fot. Materiały prasowe
 
 
Profesor jest laureatką wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, między innymi: Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nagrody kwartalnika „Format” 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 99”, wyróżnienia honorowego I Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ,,Zdarzenia” 2000, Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011, wyróżnienia honorowego IV Międzynarodowego Biennale Obrazu ,,Quadro – Art” Łódź 2014, Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska 2014, Grant Rektora PJATK 2015 i 2016, wyróżnienia honorowego Jury 25 Festiwalu Malarstwa Współczesnego Szczecin 2016.
 
Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Olkuszu i Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA. 
 
Witold Śliwiński
 
„Szkło to dziwna substancja. Z jednej strony wymagająca, żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej, wyrazista, a zarazem chętna do zmian” to myśl, która wypływa z twórczości krośnieńskiego artysty Witolda Śliwińskiego. Szkło jako materia może być poddana różnego rodzaju działaniom i technikom, może być barwiona, wyciągana, stapiana, rozciągana, cięta, dmuchana, tłuczona i na nowo łączona. Idąc tym tropem, artysta rozpoczął eksperymenty z formami szklanymi, łącząc je z innymi materiałami tak odmiennymi, jak np. metal, kamień czy drewno. 
 
Witold Śliwiński urodził się w 1963 r. w Krośnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym (kierunek – formy użytkowe) i wychowankiem znanego artysty rzeźbiarza Władysława Kandefera, ucznia Ksawerego Dunikowskiego. Po ukończeniu liceum był słuchaczem Studium Fotograficznego w Krośnie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Warszawie. Jako początkujący artysta zajmował się grafiką i rysunkiem, projektował także znaki graficzne dla firm oraz wykonywał aranżacje ekspozycji targowych. Kolejny etap to projektowanie i wykonawstwo artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry. Jako artysta zafascynował się szkłem, które stało się dla niego tworzywem twórczym, z którego powstała szklana rzeźba. Obok form tradycyjnych, harmonijnie zakomponowanych, o klasycznej linii i powściągliwym zdobnictwie, pojawiła się sztuka nowoczesna i to ona właśnie zaczęła dominować. Jego poszukiwania mają swoje odzwierciedlenie w ogólnej tendencji rozwojowej współczesnego szkła artystycznego.
 
Cały czas szukając nowych rozwiązań, testuje możliwości i kondycję szklanej materii. Szkło łączone jest z różnymi elementami, uzyskując niejednokrotnie nieprzewidywalny, zaskakujący rezultat. Efekty tej pracy są wypadkową doświadczenia i dojrzałości twórczej, jak i jego pasji eksperymentatorskiej połączonej z odwagą i ryzykiem działań nowatorskich.  Na tej podstawie powstają rzeźby do aranżacji wnętrz dla firm, do domu, do muzeów. Bo szkło, niezależnie od sposobu produkcji i obróbki, zawsze pozostanie materiałem na swój sposób magicznym.  Sztuka współczesna stała się dla artysty inspiracją do tworzenia nie tylko form dekoracyjnych i wyrobów artystycznych, ale także ściśle użytkowych. Śliwiński współpracuje z Krośnieńskimi Hutami Szkła, Hutą Szkła „Sabina” oraz innymi firmami tej branży na terenie Krosna. Jest laureatem wielu konkursów. Jego prace o charakterze użytkowym były wystawiane na Targach Szkła we Frankfurcie, a także w Nowym Yorku, Las Vegas, Brukseli, Lipsku, Poznaniu. Rzeźby szklane znajdują się w wielu galeriach na terenie kraju oraz za granicą.
 
 
Witold Śliwiński, Dalliance
 
Wernisaż w czwartek
 
Wernisaż wystaw: „Beata Cedrzyńska – Powłoki” oraz „Szkło artystyczne Witolda Śliwińskiego” odbędzie się w czwartek, 16 stycznia o godz. 18., w Domu Sztuki BWA w Rzeszowie. Obie wystawy czynne będą do 16 lutego. Można je zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10-17. W niedzielę – wstęp wolny!
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy