Reklama

Kultura

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie – 20 tys. osób przejdzie ulicami miasta!

Natalia Chrapek
Dodano: 02.01.2020
48889_orszako
Share
Udostępnij
W poniedziałek, 6 stycznia spod hali sportowej Podpromie wyruszy Orszak Trzech Króli i już po raz ósmy przejdzie ulicami Rzeszowa. Na tę okazję powstał specjalny scenariusz składający się z 5 scen, które opowiadają o wędrówce mędrców do Betlejem.  Organizatorzy spodziewają się ponad 20 tys. uczestników widowiska, które pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” rozpocznie się o godz. 11.40. 
 
Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, które w Polsce odbywają się w tym roku w 800 miejscowościach. Za granicą organizuje je m.in. Kibeho w Rwandzie, Burhynia i Rutshuru w Kongo, Żytomierz i Kamieniec Podolski na Ukrainie, Monachium w Niemczech, Edynburg w Szkocji czy Chicago w Stanach Zjednoczonych. Plenerowe widowisko upamiętniające wędrówkę mędrców do Betlejem ma i Rzeszów. W poniedziałek, 6 stycznia już po raz ósmy ulicami miasta przejdzie ok. 20 tys. osób – rodziny z dziećmi, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych władz, starsi i księża.
 
– Jestem przekonany, że w tym roku po raz kolejny liczba osób, które będą uczestniczyły w tym ważnym dla naszego miasta wydarzeniu, zdecydowanie się zwiększy – szacuje Stanisław Sieńko, wiceprezydent Rzeszowa. 
 
– W tegorocznym Orszaku ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy – wprost na ulice Rzeszowa. Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – mówi Bartłomiej Bartosiewicz, prezes Akademii Szczęśliwej Rodziny, która jest organizatorem rzeszowskiego Orszaku Trzech Króli, i dodaje: – To zachęta do rodzinnego świętowania, zabawy i wspólnego kolędowania na świeżym powietrzu. 
 
Tegoroczne uliczne jasełka rozpoczną się o godzinie 11.40 na parkingu przy Hali Podpromie. Dwadzieścia minut później zostanie odmówiony Anioł Pański pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Po zakończonej modlitwie wielobarwna parada podzielona na cztery części, wyruszy do szopki na rzeszowskim Rynku, gdzie pokłoni się Świętej Rodzinie. Na czele, za gwiazdorem, pójdą dzieci przebrane w owieczki razem z rodzicami-pasterzami. Za nimi ruszą trzej królowie, przedstawiciele Europy (Kacper), Azji (Melchior) i Afryki (Baltazar). Trasa tak samo jak w tamtym roku będzie wiodła przez aleję Pod Kasztanami i ulicę 3 Maja. Po drodze zatrzyma się przy 5 scenkach rodzajowych: „Rozporządzenie Cezara Augusta”, „Walka Dobra ze Złem”, „Dwór Heroda”, „Brama Anielska” i „Pokłon Trzech Króli w Szopce na Rynku”. 
 
Aktorzy orszakowych scen będą śpiewać i cytować zdania z polskich kolęd. We wspólnym kolędowaniu z pewnością pomoże nieodpłatna aplikacja Orszaku Trzech Króli z tekstami ponad 200 kolęd i pastorałek. Każdy rzeszowianin może też liczyć na śpiewnik. Na rozgrzanie organizatorzy przygotowali dodatkowo gorącą herbatę i piernikowe korony, wypieczone w  cukierni  Kazimierza Raka – w sumie 2 tys. sztuk.
 
Wśród 1265 artystów biorących udział w Orszaku nie zabraknie dzieci z rzeszowskich szkół oraz dorosłych. W rolę króla Kacpra wcieli się Paweł Wilga, który od kilkunastu lat pracuje w branży motoryzacyjnej, prywatnie tata Klaudii, Kacpra i Kornelii. Rolę Baltazara odegra Andrzej Groch, na co dzień pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, tata 10-letniego Tymoteusza oraz 6-letniego Jakuba. Królem Melchiorem zostanie Marek Micał, członek rodzinnego chóru przy przedszkolu Sióstr Służebniczek w parafii św. Mikołaja w Rzeszowie. Święta rodzina to z kolei Barbara i Filip Latochowie, z rocznym synkiem Jerzym, któremu przypadała rola Dzieciątka Jezus. Gwiazdorem okrzyknięto Janusza Raka, współwłaściciela firmy budowlanej i jednocześnie tatę dwóch synów. Nie obejdzie się też bez zwierząt – na Rynku pojawią się 2 konie z grup rekonstrukcyjnych, wielbłąd oraz kucyk. 
 
Teksty do scenariusza rzeszowskich jasełek napisała Anna Murawska. Reżyserem widowiska jest Tomasz Grzebyk, z wykształcenia historyk, a także inicjator plenerowego Misteria Męki Pańskiej w Niechobrzu, odbywającego się od 2015 roku w Niedzielę Palmową. 
 
Cuda, cuda ogłaszają…
 
Tegoroczne hasło rzeszowskiego Orszaku brzmi „Cuda, cuda ogłaszają”. To fragment kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. – Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny – za cud nad Wisłą, który miał miejsce sto lat temu, i za te, które zdarzają się wokół nas, na co dzień – zapowiadają organizatorzy. 
 
W organizację widowiska zaangażowanych jest prawie 2000 osób, czyli 1265 artystów, 300 strażników orszaku, 400 wolontariuszy i 30 organizatorów. Na uczestników ulicznych jasełek, czekać będzie również 20 tys. sztuk wydrukowanych koron. Dodatkowe atrakcje podczas wydarzenia to wspólne kolędowanie wraz z artystami, które zaplanowano na rzeszowskim Rynku po zakończonym Orszaku, a także pozowanie do zdjęć i  rozgrzewka na Podpromiu – „Roztańczone aniołki”. Organizatorzy zachęcają również całe rodziny do udziału w konkursie plastycznym „Moja ulubiona kolęda”. Szczegóły na stronie internetowej.
 
Podczas widowiska, jak co roku, wolontariusze będą zbierać pieniądze na szlachetne cele. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na wakacje dla dzieci z najuboższych rodzin. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy