Reklama

Kultura

Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu już 14 kwietnia

Opracowanie Natalia Chrapek
Dodano: 05.04.2019
45266_meka
Share
Udostępnij
Po raz piąty w Niechobrzu k. Rzeszowa zostanie wystawione Misterium Męki Pańskiej. W ubiegłym roku, w parku Matki Bożej w pobliżu kościoła, zebrał się 5-tysięczny tłum ludzi, aby Wieki Tydzień rozpocząć uczestnictwem w plenerowym widowisku. Wystąpiło w nim ponad 100 aktorów. Tegoroczne misterium odbędzie się 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową, o godz. 19. 
 
– Misterium Męki Pańskiej organizowane przez Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu mobilizuje naszą wspólnotę i przyciąga tysiące wiernych z terenu Diecezji Rzeszowskiej już od 5 lat – mówi ks. Andrzej Sroka, proboszcz parafii w Niechobrzu.
 
14 kwietnia br., w Niedzielę Palmową, park Matki Bożej zlokalizowany na terenie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy zamieni się w scenę, na której aktorzy-amatorzy wcielą się w ewangeliczne postacie. Misterium, przedstawiające Mękę Pańską, potrwa dwie godziny. Rozpocznie się o godz. 19, ale publiczność, w tym wiele rodzin z dziećmi, zazwyczaj przychodzi znacznie wcześniej, by zająć najlepsze miejsca.
 
– Chcemy, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tych swoistych rekolekcjach, przygotowując się duchowo do przeżywania Triduum Paschalnego – dodaje ks. Andrzej Sroka. 
 
W ubiegłym roku, w misterium wystąpiło ponad 100 aktorów, którzy sami przygotowali oprawę widowiska – od scenografii po stroje. Z kolei mękę i śmierć Chrystusa obejrzało 5 tys.  uczestników. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Pierwsze misterium w Niechobrzu odbyło się w 2015 roku i było efektem pomysłu, na jaki wpadł Tomasz Grzebyk, student historii z Niechobrza. Podzielił się nim z ks. Patrykiem Smoleniem z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ten sposób, dzięki współpracy wielu osób, w ciągu miesiąca przygotowano widowisko, które obejrzało kilkaset osób. Już wtedy organizatorzy zapowiedzieli, że wydarzenie będzie kontynuowane.
 
Słowa dotrzymali, a przedstawienie rozrosło się o kolejnych aktorów-amatorów i liczniejszą publiczność. W 2016 roku, w parku obok kościoła, Misterium Męki Pańskiej obejrzało ok. 2 tys. osób, w kolejnych latach – jeszcze więcej. Najczęściej uczestniczą w nim mieszkańcy Niechobrza i okolic oraz osoby z dalszych stron województwa.
 
Misteria to jeden z podstawowych rodzajów średniowiecznego widowiska religijnego. Wystawiano w nich sceny z różnych fragmentów Pisma Świętego, apokryfów i żywotów świętych. Ich początki w kulturze chrześcijańskiej sięgają X wieku. W Polsce pojawiły się jednak później niż w Europie Zachodniej. Najstarszym polskim misterium, zachowanym w całości, jest misterium rezurekcyjne pt. „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, które zostało spisane ok. 1580 roku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Podczas reformacji tradycja wystawiania misteriów zanikła, reaktywowano ją dopiero w XX wieku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy