Reklama

Kultura

Miniatury i plakaty prof. Grzegorczyka na wystawie w BWA

Alina Bosak
Dodano: 10.10.2018
41405_grzegorcz
Share
Udostępnij
Wyjątkowo zapowiada się wystawa „Plakaty malowane i drukowane” profesora Wiesława Grzegorczyka, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 11 października w Domu Sztuki w Rzeszowie (BWA). Po raz pierwszy będzie można zobaczyć malowane z niezwykłą precyzją miniatury plakatów, z których powstają drukowane postery. 
 
 
Rzeszowianin, prof. Wiesław Grzegorczyk (ur. 1965) – grafik projektant, nauczyciel akademicki, absolwent krakowskich uczelni: Akademii Medycznej (1990) i Akademii Sztuk Pięknych (1995) oraz prof. nadzwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i kierownik Zakładu Grafiki Projektowej i Multimediów to jeden z najlepszych polskich plakacistów. 
 
Na wystawie, której wernisaż rozpocznie się o godz. 18. już w najbliższy czwartek – porównać będzie można jego niewielkie, ręcznie wykonywane projekty z gotowymi plakatami wydrukowanymi w dużym formacie w technice offsetowej.   
     
Maluje jak dawni mistrzowie”, napisała o prof. Grzegorczyku Magdalena Rabizo-Birek w artykule pt. „Rycerz plakatu”, opublikowanym w 2006 roku w „Twórczości”. I dalej: „I to nie tylko dziewiętnastowieczni, których bardzo ceni, ale i na przykład renesansowi z tak zwanej szkoły północnej, których malarstwo wyróżniał od strony formalnej pietyzm detali, od strony treści zaś rozbudowana narracja i krytyczna obserwacja człowieka”.
 
Z artykułu VIP Biznes&Styl o plakatach arcydzieła prof. Grzegorczyka: „Dzisiejszy styl plakacisty poprzedziło wiele prób. Były projekty wykonywane piórkiem, temperami. Plakaty prostsze graficzne, z płaskimi planami kolorystycznymi, konturowymi postaciami. – Wreszcie stwierdziłem, że tradycyjna technika malarska, nawiązująca do malarstwa dawnego sprzed wieków, ignorująca w pewnym sensie wszystko to, co się w wieku XX w sztuce działo, jest mi najbliższa. Po prostsze techniki sięgam, jeśli termin wykonania jest krótki. Wtedy wykonuję plakat komputerowo, ograniczając się często do typografii. Większość zamawiających chce jednak plakatów malowanych ręcznie. Ponieważ pracuję również na uczelni, wykonanie takiego dzieła trwa około dwóch miesięcy. Najwięcej czasu zajmuje namalowanie ludzkiej postaci – opisuje artysta.
 
 
Rzeczywiście, każda postać na plakatowych miniaturach prof. Grzegorczyka to majstersztyk. Każda kropeczka kształtuje rysy i światło na namalowanych twarzach. Precyzja widoczna jest zresztą na każdym milimetrze kwadratowym obrazu. Przy plakatach kłopotliwe są także napisy. – Maluję je ręcznie. Tymczasem kilka razy zdarzyło się, że plakat jest już prawie gotowy, a tu zleceniodawca dzwoni, że chce zmienić jeden wyraz. Kompozycja się sypie. Trzeba zamalować cały napis i spędzić kolejne trzy tygodnie nad nowym.  Kiedy jestem zadowolony z efektów pracy? Trudno to tak nazwać. Pracę kończę w momencie, kiedy jestem w stanie plakat zaakceptować. Zadowolony jestem może z pięciu…”         
 
Prof. Wiesław Grzegorczyk zaprojektował ponad sto plakatów artystycznych, liczne znaki graficzne, książki i czasopisma. Zajmuje się też heraldyką, weksylologią i medalierstwem. 
 
Prace swoje prezentował na 27 wystawach indywidualnych i ok. 250 zbiorowych w 40 krajach. Od 1995 roku brał udział w większości najważniejszych międzynarodowych i krajowych przeglądów plakatu. 
 
Jest laureatem 28 nagród i wyróżnień. Zdobył m.in. IV nagrodę na VI Triennale Plakatu Politycznego w Mons (1995), główne nagrody na konkursach na logo Bielska-Białej (1996), Uniwersytetu Rzeszowskiego (2001) i 25-lecia „Solidarności” (2004), a także nagrody i wyróżnienia: Taiwan International Poster Design Award 2005, Best of Poland Wolda ’09 (Mediolan, 2010), Award of Excellence w 8. przeglądzie Wolda (2017) i Honorary Metion w przeglądzie Graphis Poster Annual 2019 (Nowy Jork, 2018).
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. 
 
Interesuje się historią, dawną sztuką i rzemiosłem artystycznym, zabytkami, także (a może przede wszystkim) tymi z drugiej połowy XIX i pierwszej XX wieku, ich ochroną i ratowaniem.           
          
31. Ogólnopolska Wystawa Prac Pedagogów Plastyki 

Również w czwartek, w BWA odbędzie się drugi wernisaż – 31. Ogólnopolska Wystawa Prac Pedagogów Plastyki. Jej organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie przy współpracy z rzeszowskim BWA. Pokazane zostaną na niej prace wykonane w technice malarskiej, graficznej lub rysunkowej o tematyce dowolnej, powstałe w przeciągu dwóch ostatnich lat. 
 
W wystawie wezmą udział pedagodzy plastyki wszystkich szczebli edukacji: – od nauczycieli plastyki ze szkół podstawowych po wykładowców wyższych uczelni, a także instruktorzy plastyki placówek kulturalnych . 
 
Wystawy czynne są codziennie oprócz poniedziałków  10.00- 17.00. W niedziele – wstęp wolny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy