Reklama

Kultura

10 lat VIP Biznes&Styl w Galerii Fotografii Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 25.05.2018
39247_BIGBOX
Share
Udostępnij
Od 4 do 15 czerwca zapraszamy do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie odbędzie się nasza wystawa „Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl”. Zaprezentujemy na niej 44 portrety osób związanych z naszym regionem, a które w ostatnich 10 latach w sposób szczególny towarzyszyły nam na łamach magazynu. Autorem zdjęć jest nasz fotograf, Tadeusz Poźniak.

Dokładnie 10 lat temu wystartowaliśmy z pierwszym numerem magazynu VIP i nawet nie zauważyliśmy, kiedy przyszło nam świętować dekadę obecności na rynku wydawniczym. To było wspaniałych 10 lat, dzięki wszystkim osobom, które trafiły na nasze strony oraz Czytelnikom, którzy czytali i nadal chcą czytać VIP-a.
 
Wędrując po Podkarpaciu, spotkaliśmy tak wiele wartościowych, inspirujących i mądrych osób, które codziennie na swój sposób odmieniają Podkarpacie i Rzeszów, że uznaliśmy, iż wspaniale będzie choć o kilkudziesięciu z nich przypomnieć na naszej wystawie, która odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. W miejscu nieprzypadkowym, w samym sercu Rzeszowa, w cieniu kościoła farnego, przy historycznej ulicy 3 Maja, a kiedyś Pańskiej, gdzie na drugie piętro wychodzi się skrzypiącymi, starymi schodami, a po przekroczeniu progu wchodzimy w magiczny świat przedwojennej kamienicy i fotografii. 
 
Nieprzypadkowa jest też data wernisażu, 4 czerwca. Dla nas bardzo ważna, bo tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Od początku istnienia magazynu na naszych łamach promujemy: naukę, pracowitość, profesjonalizm, budowę odpowiedzialnego, obywatelskiego społeczeństwa oraz demokratycznego państwa i te wartości nadal są nam bardzo bliskie.

Wśród portretów znajdzie się wielu cenionych przedsiębiorców, naukowców i artystów z Podkarpacia. Przypomnimy też wszystkie osoby, które przez ostatnie lata uhonorowaliśmy statuetkami VIP w kategorii VIP Polityka, Biznes i Kultura.
 
Zależy nam, by choć w obrazie przypomnieć niektóre spotkania, z osobami które bardzo wiele dla Podkarpacia znaczą. 

Ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog, pracownik Obserwatorium Watykańskiego. Autor ponad 50 książek matematyczno-fizycznych i kosmologicznych. W 2008 r. został laureatem Nagrody Templetona.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Prof. Kazimierz Widenka, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Ślązak, który 12 lat temu stworzył kardiochirurgię w Rzeszowie i na stałe związał się z Podkarpaciem.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego od 2013 r. Były senator, od 2005 do 2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Marta Półtorak, prezes i współwłaścicielka firmy Marma Polskie Folie. Współwłaścicielka Galerii Millenium Hall w Rzeszowie. Pierwsza w historii miasta Honorowa Obywatelka Rzeszowa. Mecenas działań związanych z rozwojem lokalnej społeczności. 
 
Adam Krzanowski, współtwórca i prezes Grupy Nowy Styl z Krosna. Grupa Nowy Styl, założona przez braci Adama i Jerzego Krzanowskich, to 4. największy producent krzeseł i mebli biurowych w Europie. Produkty firmy trafiają do ponad 100 krajów na całym świecie. 

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszów od 2002 roku. W przeszłości poseł oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto". Absolwent Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie. Od 2017 roku doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Tomasz Stańko, wybitny trębacz i kompozytor, autor hejnału Rzeszowa. Od początku lat 60. XX w. należy do najważniejszych artystów sceny jazzowej. Nagrał ok. 40 albumów autorskich i koncertował na całym świecie. Honorowy Obywatel Rzeszowa.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak

Barbara i Piotr Tutka, rodzeństwo lekarzy z Rudnika nad Sanem. On – profesor, ekspert w dziedzinie neurofarmakologii i farmakologii klinicznej. Ona – dermatolog i miłośniczka sztuki. Wspólnie założyli Fundację „Ocalić od zapomnienia” im. Stanisławy Tutka. 
 
Prof. Anna Siewierska-Chmaj, rzeszowianka, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. W badaniach naukowych koncentruje się na: języku polityki, mitologii politycznej, wielokulturowości oraz tożsamości we współczesnym świecie.
 
Bogdan Szymanik, założyciel i właściciel wydawnictwa BOSZ, które od ponad 20 lat udowodnia, że z maleńkiej Olszanicy w Bieszczadach można mocnym głosem być obecnym w świecie książek i albumów. Biznes słowem pisany na światowym poziomie.
 
Marek Darecki, prezes Pratt&Whitney Rzeszów S.A; Pratt&Whitney Poland oraz prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza zrzeszającego obecnie 160 firm i instytucji ulokowanych w południowo-wschodniej Polsce. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna od 2002 roku. Wybory w 2006 r., 2010 r. i w 2014 r. wygrał z ponad 70-proc. poparciem wyborców. W 2007 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Republiki Węgierskiej. Absolwent Politechniki Krakowskiej.
 
Prof. Marta Wierzbieniec i prof. Wacław Wierzbieniec. Ona – dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego oraz Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. On – historyk, specjalizujący się w dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Aleksandra Wilczek-Banc, Ślązaczka z dziada pradziada, przez 20 lat związana z Kliniką Kardiologiczną w Katowicach-Ochojcu. Od 10 lat szefowa Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej „Polonia” w Rymanowie-Zdroju.
 
Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.  Menadżerka kultury, której w zaledwie 20-letniej historii stalowowolskiego muzeum, udało się zrealizować wiele ważnych, znanych i nieszablonowych projektów oraz wystaw.

Jerzy Ginalski, archeolog, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Twórca „Miasteczka Galicyjskiego” w sanockim skansenie, gdzie stanęły też inne, cenne atrakcje: drewniany dwór ze Święcan oraz XVIII-wieczna synagoga z Połańca.
 
Leszek Waliszewski, prezes i współwłaściciel FA Krosno. Absolwent Politechniki Gdańskiej, który w 1980 r. angażował się w tworzenie NSZZ „Solidarność” – był nawet szefem największego regionu związku, śląsko-dąbrowskiego.

Ewa Żechowska i Andrzej Pawlak, ambasadorowie Bieszczadów. Współwłaścicielka legendarnej Chaty Wędrowca w Wetlinie, nazywana bieszczadzką królową sieci oraz świetny gawędziarz, myśliwy i współtwórca siedliska Wilcza Jama.
 

Fot. Tadeusz Poźniak
 
Marek Bujny, wiceprezes Ultratech sp. z o.o. i członek zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który od 18 lat zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych. 
 
Janusz Szuber, poeta, felietonista i eseista urodzony w 1947 roku w Sanoku. Szuber, obok Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka, wymieniany jest wśród najlepszych polskich poetów współczesnych.
 
Adam Góral, prezes Asseco Poland S.A., firmy zajmującej 7. miejsce w rankingu największych firm europejskich produkujących własne rozwiązania informatyczne. Asseco zatrudnia ponad 14 500 osób na świecie, z czego blisko 5 000 pracuje w Polsce.
 
Andrzej Potocki, z wykształcenia historyk i animator kultury, znany jako dziennikarz, reportażysta i autor książek. W swoich publikacjach preferuje tematykę bieszczadzką, historię regionalną społeczności żydowskiej oraz ruskich grup etnicznych.

Tomasz Poręba, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. Z wykształcenia historyk i politolog. Od początku obecności w PE zaangażowany we wszystkie działania na rzecz budowy drogi ekspresowej S19 w ramach międzynarodowego szlaku Via Carpathia. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Tadeusz Pietrasz, prezes ICN Polfa Rzeszów S.A. Pod jego kierownictwem działa w Rzeszowie najnowocześniejszy w Polsce obiekt spełniający międzynarodowe standardy produkcji leków GMP. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej.
 
Vitold Rek, jeden z najlepszych kontrabasistów jazzowych na świecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i wykładowca kilku niemieckich akademii muzycznych. Wychował się na Staromieściu w Rzeszowie. Ambasador rzeszowskiego folkloru.
 
Prof. Marek Koziorowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Rzeszowskiego. Lekarz weterynarii, absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej ART w Olsztynie. Autor i współautor licznych publikacji z listy filadelfijskiej.
 
Mariola Łabno-Flaumenhaft, jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Od 32 lat na teatralnych deskach, od 24 lat związana z Rzeszowem. Współtwórczyni prywatnego teatru o przekornej nazwie „Bo Tak”.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Danuta Czach, właścicielka autoryzowanych salonów i serwisów marek: Mercedes-Benz, Volvo i Mazda. Z wykształcenia ekonomistka. Prywatnie miłośniczka teatru i Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. 10 lat temu była pierwszym reklamodawcą magazynu VIP.

Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland oraz współzałożyciel i prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, klastra skupiającego firmy automotive z Podkarpacia. W przeszłości wicewojewoda tarnobrzeski.
 
Vadym Melnyk, finalista ogólnoświatowych konkursów z robotyki. Urodzony na Ukrainie, od 5 lat na stałe związany z Rzeszowem. Tutaj w 2015 r. w Preinkubatorze Akademickim w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” założył pierwszą firmę.
 
Leszek Kuchniak, nazywany "malarzem życia". Zafascynowany Galicją, Rzeszowem, tradycją, kolorem, zwyczajem, proponuje twórczość, w której niezwykle oryginalnie łączy rysunek, rzeźbę, malarstwo oraz scenografię.
 
Paweł i Marcin Czurczakowie, właściciele Neobusa, którzy w niewielkim Niebylcu koło Rzeszowa budują przewozową potęgę. Stu pracowników, prawie trzydzieści autobusów i busów oraz kilkadziesiąt tysięcy pasażerów miesięcznie.

Krystyna Lenkowska, rzeszowska poetka, anglistka, tłumaczka literatury anglosaskiej, autorka piosenek, blogerka portalu BIZNESiSTYL.pl oraz członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2016 roku wydała swoją pierwszą powieść "Babeliada".
 
Malka Shacham Doron, dziennikarka. W 2014 roku w Rymanowie przy ul. Sanockiej 2 kupiła dom, w którym przed wojną żył jej pradziadek i założyła w nim Dom Żydowski. Jest pierwszą Żydówką, która od II wojny światowej na stałe zamieszkała w Rymanowie. 
 
Aneta Adamska, założycielka Teatru Przedmieście i pomysłodawczyni festiwalu teatralnego "Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor". Od 20 lat związana z Rzeszowem, gdzie jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników teatru.
 
Edward Marszałek, leśnik, ratownik w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, przewodnik beskidzki, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Autor i redaktor kilkunastu publikacji książkowych, m. in. „Z karpackich lasów”. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Lutek Pińczuk, legendarny bieszczadnik, przez kilkadziesiąt lat gospodarz schroniska górskiego Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. 80-letni dziś traper i miłośnik gór, z Bieszczadami związany od ponad 50 lat. 
 
Magdalena Louis, rzeszowska pisarka, autorka powieści i opowiadań, debiutowała w 2010 roku książką „Ślady hamowania”. Przez ponad 20 lat związana z angielskim Ipswitch, kilka lat temu na stałe wróciła do rodzinnego Rzeszowa.
 
Elwira i Wiktor Szpakowie, właściciele Winnicy „Jasiel” w przysiółku Łęgorz w pobliżu Jasła – podkarpackiej stolicy wina. Propagatorzy enoturystyki – winiarskiej turystyki oraz twórcy znakomitych win, zwłaszcza białych, które tworzą już 17 lat.

Prof. Piotr Kłodkowski, rzeszowianin, orientalista, były ambasador RP w Indiach, dziennikarz, podróżnik oraz autor książek. Znakomity znawca Orientu. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak oraz Nagrody im. księdza Józefa Tischnera.
 
Anna Hass-Brzuzan i Krzysztof Brzuzan, małżeństwo cenionych artystów. Anna stworzyła pracownię ceramiki w rzeszowskim „plastyku”, jej rzeźby zdobią ogrody i parki. Krzysztof to autor rzeźb i pomników, dla Rzeszowa wykonał Jana Pakosławica, Urwisa, Mickiewicza. 
  
Stanisław Myszkowski, założyciel firmy Game Over Cycles, twórca pierwszego na świecie tatuowanego motocykla, nagradzanego na konkursach w Europie i USA. Zbudował w Rzeszowie salon marki Harley-Davidson – największy w Europie Środkowo-Wschodniej. 
 
Wit Karol Wojtowicz, od 1990 roku dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie – zabytku, który stał się turystyczną perłą Podkarpacia. Historyk sztuki, absolwent KUL, w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej związany ze środowiskiem lubelskich „Spotkań”. 
 
Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego, któremu sanocki Zamek zawdzięcza największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego. Absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
 
Partnerami wystawy są: Sagier Sp. z o.o., BIZNESiSTYL.pl, CYFROWAFOTO, colorland.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy