Reklama

Kultura

“Wiersze na słupach” od 16 kwietnia w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 15.04.2013
3429_2237_Rynek
Share
Udostępnij
Teatr im. Wandy Siemaszkowej rozpoczyna niecodzienną akcję promującą twórczość rzeszowskich poetów. Od 16 kwietnia wiersze „zaleją” Rzeszów, a mówiąc dokładniej plakaty z nimi zawisną na wszystkich możliwych słupach w mieście. Na plakatach będzie tylko tekst wiersza, bez żadnego wyjaśniania akcji.  Czy poezja zatrzyma nas w biegu codzienności? Warto sprawdzić. „ Eden i pokrzywa” Stanisława Dłuskiego już na ulicach. W kolejnych tygodniach, kolejne wiersze rzeszowskich poetów.
 
Na słupach akcja się nie skończy. Wiersze z ulicy wejdą też do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, gdzie  23 kwietnia o godz. 19. odbędzie się podwieczorek słowno-muzyczny „Puszczanie pawia”. Wstęp wolny.
 
Przed laty bardzo popularna w Krakowie była akcja „Wiersze na murach” Michała Zabłockiego. Był czas, że na fasadzie kamienic przy ul. Brackiej i na krakowskim Rynku Głównym od zmroku do około drugiej w nocy wyświetlane były wiersze Zabłockiego. Pomysł tak zachwycił krakowian, że powstało nawet genialne przedsięwzięcie, “366 wierszy w 365 dni”, w czasie którego na fasadach dwóch eksponowanych budowli w Warszawie i Krakowie przez cały rok, dzień po dniu, odbywały się projekcje kolejnych 366 wierszy Michała Zabłockiego. Była to światowa premiera pierwszej poetyckiej książki na murze! Może wiersze na słupach też zachwycą rzeszowian… Może nawet zachęcą do czytania tomików poezji.

Eden i pokrzywy
Stanisław Dłuski
 
Zawiniłem na samym początku,
Kiedy kwiliłem wśród liści i ptaków,
Pokrzywy parzyły mi usta,
Którymi wyznawałem ci wolność,
Nasturcjo o obliczu kurtyzany,
Myliłaś ją z miłością,
Z lotem jaskółki, wyznaniem gwiazd,
Kiedy nas wygnano z domu,
Usiadłaś na progu lasu, dotknęłaś bólu
Samotności, nie było gdzie uciekać
Przed przeznaczeniem, więc
Pozostały obce spotkania, rozmowy
Na granicy milczenia, gorący
Oddech wojny i wciąż niespokojny
Los wnuków Adama, Ewy, Norwida
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy