Reklama

Kultura

Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 30.04.2018
38622_galeria
Share
Udostępnij
Zapowiadaliśmy, że ten rok będzie dla nas niezwykły i słowa dotrzymujemy. Od 4 do 15 czerwca zapraszamy do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie odbędzie się nasza wystawa „Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl”. 
 
Dokładnie 10 lat temu wystartowaliśmy z pierwszym numerem magazynu VIP i nawet nie zauważyliśmy, kiedy przyszło nam świętować dekadę obecności na rynku wydawniczym. To było wspaniałych 10 lat, dzięki wszystkim osobom, które trafiły na nasze strony oraz Czytelnikom, którzy czytali i nadal chcą czytać VIP-a.
 
Wędrując po Podkarpaciu, spotkaliśmy tak wiele wartościowych, inspirujących i mądrych osób, które codziennie na swój sposób odmieniają Podkarpacie i Rzeszów, że uznaliśmy, iż wspaniale będzie choć o kilkudziesięciu z nich przypomnieć na naszej wystawie, która odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. W miejscu nieprzypadkowym, w samym sercu Rzeszowa, w cieniu kościoła farnego, przy historycznej ulicy 3 Maja, a kiedyś Pańskiej, gdzie na drugie piętro wychodzi się skrzypiącymi, starymi schodami, a po przekroczeniu progu wchodzimy w magiczny świat przedwojennej kamienicy i fotografii. To właśnie tam, pod numerem 9, 26 lat temu powstała Galeria Miasta Rzeszowa, która trwa do dziś i gdzie kolejne pokolenia rzeszowian wdrapują się po drewnianych schodkach, by zobaczyć jedne z ciekawszych wystaw fotograficznych w mieście.
 
Nieprzypadkowa jest też data wernisażu, 4 czerwca. Dla nas bardzo ważna, bo tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Od początku istnienia magazynu na naszych łamach promujemy: naukę, pracowitość, profesjonalizm, budowę odpowiedzialnego, obywatelskiego społeczeństwa oraz demokratycznego państwa i te wartości nadal są nam bardzo bliskie.
 
W ramach wystawy zaprezentujemy kilkadziesiąt fotografii autorstwa Tadeusza Poźniaka, a wśród portretów znajdzie się wielu cenionych przedsiębiorców, naukowców i artystów z Podkarpacia. Przypomnimy też wszystkie osoby, które przez ostatnie lata uhonorowaliśmy statuetkami VIP w kategorii VIP Polityka, Biznes i Kultura.
 
Zależy nam, by choć w obrazie przypomnieć niektóre spotkania, z osobami które bardzo wiele dla Podkarpacia znaczą. 
 
Wielokrotnie wracaliśmy m.in. do ks. prof. Michała Hellera, światowej sławy kosmologa, fizyka, filozofa i teologa, profesora Wydziału Filozofii  Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, pracownika Obserwatorium Watykańskiego, członka Papieskiej Akademii Nauk, laureata Nagrody Templetona, z którymi to spotkaniami wiąże się wiele anegdot i wspomnień, choćby z Ropczyc, gdzie profesor Heller często bywał.
 
Chcemy przypomnieć, jak 12 lata temu powstawała w Rzeszowie kardiochirurgia, a prof. Kazimierz Widenka, Ślązak, który wówczas na stałe związał się z Rzeszowem, niejako zapoczątkował modę na osiedlanie się w stolicy Podkarpacia, co przez lata uchodziło za nieszczęście, a w ostatniej dekadzie okazuje się jedną z lepszych decyzji podejmowanych przez wiele utalentowanych osób z biznesu i nauki.
 
Na czerwcowej wystawie znajdą się też osoby, które osiągnęły dojrzałość w czasie ukazywania się VIP-a, a jednocześnie udowodniły, że dla młodości tylko niebo może być granicą marzeń. Doskonale pamiętamy Vadyma Melnyka, młodziutkiego studenta, który dziś znakomicie radzi sobie w biznesie, a który już przed laty, jak mantrę powtarzał, że robotyka i sztuczna inteligencja z dnia na dzień odmienią nasz świat, co właśnie obserwujemy. Przed nim inwestycje w „Aeropolis” i tak jak rozrasta się biznes wokół lotniska w Jasionce, tak on chce z Rzeszowa coraz dalej sięgać w świat.
 
Wśród prezentowanych twarzy nie zabraknie Witolda Reka, wybitnego muzyka jazzowego pochodzącego z rzeszowskiego Staromieścia, a obecnie mieszkającego na stałe w Niemczech. To dzięki niemu powstała legendarna już  płyta „The Polish Folk Explosion”, będąca muzycznym zapisem spotkania gwiazd światowego jazzu – Johna Tchicai, Charliego Mariano i Alberta Mangelsdorffa, z polskimi muzykami ludowymi, w tym z Podkarpacia i Podhala. Witold Rek na Podkarpacie, do Rzeszowa, systematycznie wraca, a ostatnio z młodymi rzeszowskim muzykami rozpoczął też współpracę.
 
W trakcie wernisażu, 4 czerwca o godz. 18 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, takich wspomnień, opowieści i anegdot będzie bardzo dużo. Wtedy też poznamy wszystkie prezentowane twarze i rozpoczniemy kolejne projekty związany z 10. urodzinami magazynu VIP BIZNES&STYL.
 
Partnerami wystawy są: Sagier Sp. z o.o., BIZNESiSTYL.pl, CYFROWAFOTO, colorland.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy