Reklama

Kultura

Wyspiański – artysta totalny w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.11.2017
35717_malarz
Share
Udostępnij
Od piątku, 10 listopada do połowy grudnia w Muzeum Regionalny w Stalowej Woli  znakomita wystawa – Wyspiański. W 110. rocznicę śmierci artysty udało się zebrać muzeum prawie 50 pasteli i rysunków. Będzie też można obejrzeć pierwsze wydania jego najsłynniejszych dramatów, bo Stanisław Wyspiański to także, a może przede wszystkim mistrz słowa – 4 wieszcz, jak się go często nazywa i nieprawdopodobnie utalentowany obserwator naszej polskiej mentalności. Dramatopisarz, poeta, inscenizator, twórca nowoczesnego teatru polskiego. Urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie i umarł w tym samym mieście 28 listopada 1907 roku.
 
Ekspozycja „Wyspiański” sygnalizuje fenomen Wyspiańskiego. Jest zbudowana wokół kilku kluczowych dla artysty wątków: Warsztatu (szkice i studia), Człowiek (portrety przyjaciół i nieznajomych), Sacrum/Natury (studia i szkice do dekoracji kościoła Franciszkanów w Krakowie), japonizmu – Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki, Antyku (ilustracje do Iliady), nowoczesnej typografii – Typograf, odnowiciel sztuki polskiej książki. Ekspozycję zamyka przestrzeń dedykowana twórczości teatralnej malarza, w interpretacji Andrzeja Wajdy – Wyspiański według Wajdy. 
 
W Stalowej Woli po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie ponad 110 obiektów związanych z realizacjami Wesela (1963, 1973, 1991) i Nocy listopadowej (1974). Szkice, studia, projekty kostiumów, kostiumy (m. in. Panny Młodej, 1991 w interpretacji Doroty Segdy), rekwizyty teatralne (m. in. słynny szal Racheli z filmowej wersji Wesela) tworzą wyjątkową sytuację, dzięki której możemy zobaczyć warsztat reżysera i scenografa. 99 prezentowanych obiektów  jest własnością Archiwum Andrzeja Wajdy – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej.
 
– To najważniejsze wydarzenie artystyczne w naszym muzeum w tym roku – podkreśla Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. – Cieszymy się z tej wystawy tym bardziej, że bardzo trudno jest wypożyczyć pastele Wyspiańskiego, a nam się udało. Wystawie towarzyszyć będzie przepiękny katalog i mam nadzieję duże zainteresowanie. Tym bardziej, że ekspozycja będzie tylko do 17 grudnia.
 
 
S. Wyspiański, "Dziewczynka w krakowskiej chuście", 1904, pastel na papierze, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
 
Prace Stanisława Wyspiańskiego eksponowane w Stalowej Woli pochodzą z kilkunastu kolekcji, zarówno prywatnych – Amandy i Jarosława Bełdowskich, Krzysztofa  Musiała, Elżbiety i Jerzego Stelmachów, Dominika Kulkowskiego, Wojciecha Śladowskiego (Polski Dom Aukcyjny w Krakowie), jak i publicznych: z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Archiwum Andrzeja Wajdy – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Interaktywnego Centrum Edukacji w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Opactwa Cystersów w Mogile, Zamku Królewskiego w Warszawie.
 
Scenariusz i aranżacja: dr Anna Król
Koordynator ze strony Muzeum Regionalnego: Magdalena Kołtunowicz
Druki towarzyszące wystawie: Rafał Sosin
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy