Reklama

Kultura

Seweryn czytał Miłosza i Jana Pawła II na Zamku Kazimierzowskim

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 22.03.2013
2905_AndrzejSeweryn
Share
Udostępnij
Z należną mu pompą w piątek, 22 marca po niemal dwuletniej przerwie został otwarty Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. W odnowionych wnętrzach liczącego sobie kilka wieków obiektu utwory Czesława Miłosza i Jana Pawła II czytał wybitny polski aktor, Andrzej Seweryn; widowisko uświetniła muzyka znakomitego Sextetu Włodzimierza Nahornego.

Dialog poezji i muzyki „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II i „Traktat teologiczny” Czesława Miłosza był połączeniem mistrzowskiego wykonania Andrzeja Seweryna z muzyką, która nie była tu ani tłem, ani uzupełnieniem, ale współtwórcą. W trakcie widowiska wykonawcy nawiązywali do znanych aktorów, którzy na przemyskim zamku rozpoczęli swoją karierę (z działającego na zamku Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum” wywodzi się wiele znanych postaci, jak: Kazimierz Opaliński – aktor i reżyser, Tadeusz i Józef Kondrat – aktorzy, stryjowie Marka Kondrata, Barbara Kostrzewska – śpiewaczka, Stefan Hnydziński – aktor przedwojenny). Podczas spektaklu odbył się również wernisaż wystawy projektów kostiumów teatralnych Andrzeja Krautza Majewskiego.

Piątkowe widowisko właściwie zapoczątkowało wielkie świętowanie na Zamku Kazimierzowskim. W sobotę, 23 marca publiczność zobaczy dwa spektakle „Oświadczyny" i „Niedźwiedź" w wykonaniu aktorów Teatru „Fredreum", w niedzielę, 24 marca odbędzie się premiera spektaklu teatralnego dla dzieci „Jak wyleczyć Smoka” w wykonaniu aktorów Sceny Komediowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Wszystkie spektakle będzie można oglądać w odnowionych wnętrzach sali teatralnej, która powróciła do swojego dawnego kształtu, oprócz tego dobudowano boczne balkony, zmodernizowano scenę i wyposażono salę w sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy najnowszej generacji.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy