Reklama

Kultura

Jacek Hazuka otwiera atelier w Millenium Hall

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 07.02.2013
2111_hazuka
Share
Udostępnij
W ciągu dwóch lat w Europejskiej Galerii Sztuki Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall powstanie 27 wielkoformatowych (200cmx400cm) obrazów olejnych przedstawiających impresje urbanistyczne wszystkich stolic Unii Europejskiej. Autor imponującego przedsięwzięcia, Jacek Hazuka, będzie je tworzył w specjalnie zainstalowanej otwartej pracowni, dzięki czemu publiczność będzie miała rzadką okazję śledzić cały proces twórczy. Inauguracja tego wydarzenia już w najbliższy piątek, 8 lutego o godzinie 19:00.

Jacek Hazuka jest artystą malarzem, od 30 lat mieszkającym i pracującym we Francji. Zajmuje się malarstwem olejnym o tematyce urbanistycznej. Od 2005 roku tworzy cykl obrazów „Les promenades urbaines – Spacery urbanistyczne” poświęcony miastom europejskim. Zwieńczeniem ostatnich lat pracy będzie cykl pt. „Europa”, czyli 27 wielkoformatowych obrazów przedstawiających impresje urbanistyczne wszystkich aktualnych stolic Unii Europejskiej.
 
Wybór Rzeszowa na miejsce otwartego atelier Hazuki nie jest przypadkowy. Artysta urodził się w Tarnowie, zaś jego żona pochodzi z Rzeszowa i mocno namawiała męża, by polski etap całego projektu „Europa” miał miejsce w stolicy Podkarpacia. – Rzeszów diametralnie się zmienił na przestrzeni 30 lat, czyli od kiedy mąż wyjechał z Polski. To piękne miasto z perspektywami i myślę, że właśnie ten fakt ostatecznie zadecydował o zorganizowaniu projektu tutaj – przyznaje Dagmara Kowal-Hazuka, żona artysty, prezes Stowarzyszenia Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej „Namaluj mi Europę”. – Jacek Hazuka będzie dostępny dla publiczności, każdy będzie mógł porozmawiać nim i zobaczyć jak powstają jego obrazy – mówi Dagmara Kowal-Hazuka. – Każdy ze zwiedzających będzie mógł też zostawić „własny ślad” na specjalnie wystawionym płótnie.

Oficjalna inauguracja ATELIER JACEK HAZUKA odbędzie się 8 lutego 2013 roku o godz. 19:00 w Millenium Hall, w Europejskiej Galerii Sztuki. Otwarciu pracowni towarzyszyć będzie występ krakowskich artystów: Michała Półtoraka („Piwnica pod Baranami”) i Kuby Mietły. W inauguracji weźmie udział m.in. Urszula Ślązak z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 11 do 17 lutego, w godzinach 12:00-19:00, w ramach DNI OTWARTRYCH Jacek HAZUKA otwiera pracownię dla publiczności.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy