Rzeźba i malarstwo na jednym wernisażu – to pierwsza tego typu propozycja Dagmary Kowal-Hazuki, twórczyni DagArt Galerie w Rzeszowie. To także pierwsza w Polsce wystawa prac malarki Françoise Danel oraz rzeźbiarza Frédérica Lavauda. Otwarcie w czwartek, 19 maja 2016, o godz. 19.00.
– Artyści będą obecni na wernisażu – zapewnia Dagmara Kowal-Hazuka. – Duet Danel-Lavaud to wyjątkowo wyrafinowane powiązanie dwóch ekspresji artystycznych. Przestrzenność finezyjnych rzeźb Frédérica Lavaud nie będzie kolidować z dwuwymiarowością obrazów Françoise Danel. Przeciwnie, subtelna kolorystyka obrazów i surowość zardzewiałego metalu będą się wzajemnie uzupełniać. Wystawa przybliży polskiej publiczności oryginalność i świeżość sztuki znad Sekwany. Prezentowany w DagArt Galerie mariaż artystyczny zadowoli wszystkich tych, którzy cenią sobie sztukę wysublimowaną i poetycką.
Françoise Danel, rocznik1960, mieszka i pracuje nieopodal Lille. Od ponad 25 lat zajmuje się malarstwem sztalugowym. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Na stałe współpracuje z galeriami w Paryżu, Lille, Strasburgu, Saint Tropez, Brukseli, Gandawie, Koblenz. Od 2004 roku jej prace są regularnie prezentowane przez profesjonalne galerie na targach sztuki w Belgii (Lineart: 2004, 2005, 2008), Francji (Lille Art Up!: 2008, 2013, Art Strasburg: 2010, 2011) i Niemczech (Art Karlruhe: 2013). Wystawa w DagArt Galerie jest pierwszą prezentacją jej twórczości w Polsce. Malarstwo Françoise Danel to wyrafinowana forma i subtelny kolor. Na jej obrazach minimalistyczne martwe natury przedstawiające kamienie, skały ustępują miejsca abstrakcji.
Frédéric Lavaud, również związany jest z francuskim Lille, gdzie mieszka i pracuje. Urodził się w Bordeaux w 1967 roku. Rzeźbą zajmuje się od 2001 roku. Wystawia w galeriach na terenie Francji, Belgii, Holandii. Jego prace pokazywane były na targach w Lille, Brukseli i Tilburgu. Na pierwszy rzut oka infantylna, inspirowana dzieciństwem twórczość Frédérica Lavaud, jest w rzeczywistości owocem przemyślanej ekspresji artystycznej. Rzeźby artysty są poetycką wizją uniwersum zaklętego w zardzewiałych konstrukcjach. Przedstawiają konstelacje zapomnianych planet, długie drabiny zakończone platformami, na których czekają na nas fotele wyrażające pragnienie samotności i kontemplacji chwili.
Mieszcząca się w
Millenium Hall DagArt Galerie po raz pierwszy proponuje
wystawę konfrontującą malarstwo i rzeźbę. Dotychczas pokazom malarstwa towarzyszył jedynie akompaniament rzeźby, tym razem jest ona równorzędnym bohaterem.
Będzie ją można oglądać do 9 lipca, od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10-20. Wstęp wolny.