Reklama

Kultura

Stare fotografie z Mielca trafią do sieci

Anna Olech
Dodano: 05.02.2013
2075_fotografie_mielec
Share
Udostępnij
W mieleckiej Jadernówce rozpoczęła się digitalizacja olbrzymich zbiorów negatywów i zdjęć. W pierwszej kolejności skanowanych jest 500 najstarszych fotografii Augusta Jadernego. Już w maju będzie można je zobaczyć na stronie Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Zbiorów, jakie posiada Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu, może pozazdrościć niejedna większa placówka. To doskonale zachowane negatywy, fotografie i sprzęt fotograficzny z przełomu XIX i XX wieku. W sumie to ponad 40 tysięcy obiektów, w sporej części spuścizna rodziny Jadernych: Augusta i jego syna Wiktora. Obaj przez lata dokumentowali historię miasta i najbliższych okolic, na swoich kliszach uwieczniając mieszkańców miasta, wydarzenia kulturalne, sportowe, polityczne i towarzyskie. Pozostawili po sobie niezwykle bogate źródło wiedzy o tradycji i obyczajach tamtych czasów.

Zainteresowanie wystawami przygotowywanymi w Jadrnówce jest tak duże, że muzeum zdecydowało się zeskanować zbiory i udostępnić je na stronie www.muzeum-mielec.pl. – Taki był główny cel naszego projektu: umożliwić skorzystanie z naszych zbiorów szerszemu kręgowi odbiorców, a jedynie Internet na to pozwala – tłumaczy kustosz Jaderównki Janusz Halisz.
 
Końcem ubiegłego roku na 135 tys. zł kupiono sprzęt i przeszkolono w jego obsłudze troje pracowników. W styczniu br. testowano sprzęt i skanowano zdjęcia na wystawę zaplanowaną na marzec – „Moda kobieca przełomu XIX i XX wieku”. Aktualnie trwa skanowanie 500 zdjęć i negatywów. – Do pierwszego etapu digitalizacji zostały wybrane zdjęcia i negatywy pochodzące z Zakładu Fotograficznego Jadernych, zbiory dla nas najcenniejsze pod względem historycznym. Całkowity koszt tych prac to 175 tys. zł. 100 tys. zł otrzymaliśmy w ramach dotacji z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który prowadzi wieloletni program rządowy Kultura+. Pozostałe 75 tysięcy pochodzi ze środków budżetowych Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, którego częścią jest Muzeum Regionalne w Mielcu. Poza kupnem sprzętu, inwestujemy również 40 tys. zł w system katalogowania zabytków kultury materialnej MIDAS. To bardzo specjalistyczne oprogramowanie do archiwizacji i konstruowania niezwykle bogatych i elastycznych baz danych o eksponatach muzealnych i archiwalnych – tłumaczy Halisz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy