Reklama

Kultura

Habitaty Wawrzusiak i więcej Krakowa od jutra w BWA

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 20.04.2016
No image
Share
Udostępnij
Rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza w czwartek, 21 kwietnia, o godz. 18. na wernisaż trzech wystaw. Będzie można obejrzeć człekokształtne rzeźby Marioli Warzusiak, prace nieformalnej grupy artystów z Krakowa oraz grafiki Sylwii Kopeć wykonane w technice gumy dwuchromianowej.

Bez tytułu, olej płótno
 
To oryginalny tytuł wystawy przygotowanej przez nieformalną grupę artystów związanych ze środowiskiem krakowskim (a w szczególności z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i z Galerią Dominika Rostworowskiego).  Ideą wystawy jest obok prezentacji różnorodnych postaw twórczych zilustrowanie szeroko pojętej tradycji malarskiej widocznej w ich sztuce. Składa się na nią 90 obrazów artystów krakowskich młodego i średniego pokolenia.
 
Prace prezentują: prof. ASP Grzegorz Bednarski, prof. ASP  Bogdan Klechowski,  prof. ASP Janusz Matuszewski, prof. ASP Mirosław Sikorski,  prof. ASP Zbigniew Sprycha, Andrzej Folfas, Andrzej Kapusta, Jarosław Kawiorski, Edyta Sobieraj, Grzegorz Wnęk.
 
Mariola Wawrzusiak – wystawa rzeźb pt. Habitaty 
 
Pochodząca z Rzeszowa artystka ma 45 lat. Ukończyła rzeszowskie Liceum Sztuk Plastycznych. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyła w latach 1992-1997. Dyplom ukończyła z wyróżnieniem w pracowni  prof. Józefa Sękowskiego . Jest profesorem nadzwyczajnym ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Prowadzi pracownię rysunku dla studentów od II do V roku. Uzyskała stypendium Cultural City Network Graz (1998), Stypendium Miasta Krakowa (1999) oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).
Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych.
 
Swoje rzeźby wykonuje w formie drobnych odlewów brązowych oraz spawanych, łączonych nitami i śrubami odpadów złomu metalowego. W postaciach, które są swoistą kompilacją sylwetki ludzkiej i zwierzęcej zadaje ciągłe pytanie, ile zwierzęcia jest w człowieku, a ile człowieka w zwierzęciu. Czym wyróżnia się homo sapiens od innych gatunków? Zdaniem artystki najważniejszym wyróżnikiem człowieczeństwa w człowieku jest zdolność do tworzenia dzieł plastycznych, architektonicznych; śladów, których po sobie nie zostawiło nigdy zwierzę.
 
„Trzy kolory” – grafiki Sylwii Kopeć
 
Również w czwartek, w Galerii Promocji BWA obejrzeć będzie można grafiki wykonane w technice gumy dwuchromianowej autorstwa Sylwii Kopeć, pt. Trzy kolory.
 
Sylwia Natalia Kopeć urodziła się w 1985r. w Dębicy. Ukończyła Wydział Sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom z grafiki artystycznej uzyskała pod kierunkiem dr. Pawła Bińczyckiego w 2013 roku. Uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych w Dębicy, w Rzeszowie, w „Grafice Grafików” i podczas Biennale Miniatury Częstochowa 2014. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych. Jej ulubioną techniką jest technika gumy dwuchromianowej, w której obraz fotograficzny balansuje między malarstwem, grafiką a rysunkiem.  
 
Wystawa potrwa do 15 maja. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy