Reklama

Kultura

Tomasz Stańko zagrał rzeszowianom nowy hejnał miasta

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 18.01.2016
24339_0K3A5898
Share
Udostępnij
Podczas uroczystości 662-lecia lokacji Rzeszowa, która odbyla się w niedzielę w Filharmonii Podkarpackiej, nowy hejnał miasta zagrał jego kompozytor, wybitny trębacz jazzowy i honorowy obywatel Rzeszowa, Tomasz Stańko, a prof. Jan Stankiewicz, wybitny matematyk, otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.
 
W Filharmonii władze miasta reprezentowali wiceprezydet Rzeszowa Stanisław Sienko i przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec, zaś wojewódzkie władze rządowe i samorządowe – wicewojewoda Witold Lechowski i członek zarządu województwa Stanisław Kruczek. Wśród gości byli m.in. prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; parlamentarzyści; bp senior Kazimierz Górny, rektorzy wyższych uczelni oraz bardzo wielu rzeszowian (duża sala Filharmonii była za mała, aby pomieścić wszystkich uczestników uroczystości – niektórzy musieli skorzystać z sali kameralnej). 
 
Uroczystość rozpoczęła się recitalem Tomasza Stańki, któremu towarzyszył młody pianista Łukasz Ojdana. Prowadząca imprezę aktorka Laura Łącz, przedstawiając siebie, przypomniała, że z Rzeszowa pochodził jej ojciec, aktor i piłkarz, reprezentant Polski w piłce nożnej, Marian Łącz, którego pilkarska kariera zaczęła się w Resovii, a w Rzeszowie wzięły początek wieloletnie przyjaźnie z Adamem Hanuszkiewiczem, Józefem Szajną, Ignacym Machowskim i Kazimierzem Dejmkiem. Przypomniała też, że jej nieżyjący już  mąż, Krzysztof Chamiec, “na swoje własne życzenie”, jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej obchodził w Rzeszowie, grając rolę Wojewody w “Mazepie” Słowackiego “w znakomitej obsadzie rzeszowskiego teatru”. – Stwierdził, że tak wspaniałych ludzi w życiu w żadnym teatrze nie spotkał – wspominała Laura Łącz. 
 
Dzieje Rzeszowa w krótkim, bardzo interesującym wykładzie, przedstawił historyk Andrzej Szymanek, dyrektor II LO. 
 
– Rzeszów to wspólne dzieło wielu pokoleń rzeszowian. Możemy być dumni z jego tradycji, dorobku, ale także z jego współczesnego wizerunku miasta zadbanego, świadomego swych atutów i dynamicznie się rozwijającego – stwierdził wiceprezydent Stanislaw Sienko. Przypomnial, że tylko Warszawa i Rzeszów ciągle zwiększają liczbę mieszkańców.
 
“Vivat Resovia, urbs celeberrima” (Niech żyje Rzeszów, słynne miasto) – tej treści toast na cześć Rzeszowa wzniósł biskup senior Kazimierz Górny.
 
Prof. Aleksander Bobko podkreślił, że spędzając teraz – z racji fukcji w ministerstwie –  większość czasu poza Rzeszowem, w sposób szczególny doświadcza, czym jest rodzinne miasto, a do swoich prywatnych emocji dokłada wnioski z rozmów z ludźmi w Warszawie. – Rzeszów jest na takiej fali rozwoju, że ludzie z zewnątrz to widzą – podkreślił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. 
 
Rzeszów wzbogacił się w niedzielę o kolejnego honorowego obywatela. Jest nim prof. Jan Stankiewicz, matematyk, który połozył ogromne zasługi dla rozwoju tej dziedziny nauki w Politechnice i Uniwersytecie Rzeszowskim (wcześniej WSP). Sylwetkę profesora przedstawił w laudacji wiceprzewodniczący Rady Miasta, Waldemar Szumny.
 
Prof. Stankiewicz, pochodzący z Rudy Różąnieckiej w powiecie lubaczowskim, dziękując za wyróżnienie, przypomniał, że był drugą osobą w swojej wsi, która skończyła studia wyższe (pierwszą był znany chirurg ortopeda Mieczysław Koczan). Stwierdził, że jest przykładem tego, iż matematyka może być życiową pasją i przyjemnością, może dawać radość i osiągnięcia. – Dzięki matematyce, dzięki konferencjom, stażom, miałem też okazję zwiedzić kawałek świata – podkreślil nowy honorowy obywatel Rzeszowa. Wspominał też o swoim udziale, jako działacza Komitetu Obywateskiego w Rzeszowie, w powrocie do starej nazwy ul. Hetmańskiej (która w okresie PRL nazywała się ul. Obrońców Stalingradu). – Ilu to było obrońców (starej nazwy – przyp. JK)… – stwierdził, wzbudzając salwę śmiechu i oklasow. – A tak pieknie brzmi “Hetmańska”.
 
Gratulacje nowemu honorowemu obywatelowi Rzeszowa złożył w imieniu środowiska akademickiego prof. Leonard Ziemiański z Politechniki Rzeszowskiej, a w imieniu władz wojewódzkich – wicewojewoda Witold Lechowski i cżłonek zarządu województwa Stanisław Kruczek.
 
Następnie Tomasz Stańko zaprezentował na trąbce skomponowany przez siebie nowy hejnał Rzeszowa “Na cztery strony świata”.
 
Uroczystość zakończył koncert świetnej wokalistki jazzowej Agi Zaryan z zespołem Jazz Trio, która zachwyciła m.in. brawurowym wykonaniem “Suzanne” Leonarda Cohena i interpretacją utworu Czesława Niemena do wiersza Jarosława Iwaszkiewicza “Nim przyjdzie wiosna”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy