Reklama

Kultura

Tłum gości na otwarciu wystawy obrazów z pleneru w Wiśniowej

Alina Bosak
Dodano: 16.12.2015
23885_0K3A3412
Share
Udostępnij
„Wiśniowa pachnąca malarstwem” to tytuł wystawy, którą otwarto we wtorek, 15 grudnia w galerii ICN Polfa w Rzeszowie. Znalazły się  na niej obrazy 20 artystów – uczestników międzynarodowego pleneru malarskiego w Wiśniowej.
 
Już w okresie międzywojennym do Wiśniowej koło Strzyżowa zaglądali znakomici artyści malarze. Gościli w dworze, którego gospodarz, hrabia Jerzy Mycielski był historykiem sztuki i kolekcjonerem. A i pozostali członkowie rodziny cenili artystów. Wiśniowa o tych tradycjach nie zapomniała i od ponad 7 lat o nich przypomina, zapraszając twórców na malarskie plenery. – Nasze plenery nawiązują do genius loci Wiśniowej, do tradycji rodu Mycielskich. Malarzy inspiruje park, otoczenie dworu, zabytkowa kaplica grobowa i malownicza aleja – zauważał Andrzej Szypuła, prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej. 
 
W tym roku Międzynarodowy Plener Malarski w Wiśniowej odbył się już po raz ósmy. Gościnna Wiśniowa, od 19 lipca 2015 do 2 sierpnia 2015, przyjmowała znakomitych artystów. Wśród 20 uczestników spotkania znaleźli się artyści Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Magdalena Kulesza-Fedkowicz, Juliusz Kosin, Anna Panek, Paweł Słota, Drahomír Šťastný, Grzegorz Wnęk), z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (Jacek Balicki, Stanisław Białogłowicz, Tadeusz Błoński, Małgorzata Drozd-Witek, Łukasz Gil, Maria Górecka, Stanisław Górecki, Joanna Janowska-Augustyn, Marlena Makiel-Hędrzak, Jan Maciej Maciuch, Dorota Jajko-Sankowska i Jarosław Sankowski) oraz twórczynie z Wiśniowej (Dorota Magryś i Zuzanna Opielowska). Ich obrazy złożyły się na wystawę, którą po raz pierwszy pokazano 1 sierpnia 2015 w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej, na zakończenie malarskiego pleneru. Od 15 grudnia zdobią zaś Galerię ICN Polfa Rzeszów, przywołując pamięci letnie kolory, zapachy i dźwięki.

 Nieustanne wyprawy w plener malowniczej Wiśniowej i dyskusje o sztuce podczas towarzyszącej wydarzeniu konferencji pt. „Metafizyka pejzażu”, zaowocowały dziełami, w których wyczuwa się ciepłą, sentymentalną nutkę za tym, co minione.  Widać artyści ruszyli tropem historii i duchów, które może wciąż mieszkają w murach przedwojennych zabytków, przemykają po okolicznych wzgórzach. Jaki był krajobraz, który zamknęli pod powiekami nasi przodkowie? Przefiltrowany przez wrażliwość uczestników pleneru, stał się tematem dzieł nowoczesnych i oryginalnych. Zachwycających zestawieniem kolorów, pociągnięciami pędzla.
 
– To moim zdaniem najbardziej imponująca wystawa poplenerowa z dotychczasowych – mówił podczas wernisażu Jacek Nowak, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, który wraz z Andrzejem Szypułą oraz Tadeuszem Pietraszem, prezesem ICN Polfa Rzeszów otwierał wystawę. –  To powiew XXI wieku i mam nadzieję, że takie owoce przyniosą kolejne, wiśniowskie plenery. Kiedy ktoś, za wiele lat otworzy katalog tej wystawy zobaczy, że tak właśnie wyglądała sztuka Podkarpacia i że wcale nie odbiegała od tego, co prezentują dziś słynne sale wystawowe. Zazdroszczę Wiśniowej wójta, który rozumie znaczenie kultury i wspiera kolejne plenery.

– Staramy się, by artyści czuli się w Wiśniowej dobrze. By wyjeżdżali pełni dobrych wspomnień. By kiedyś słowo Wiśniowa budziło w nich myśl: „To fajne miejsce” – mówił „wywołany do tablicy” wójt Wiśniowej, Marcin Kut. Na rzeszowski wernisaż zabrał ze sobą kapelę „Wiśniowianie” i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oparówce, które zastawiły stół lokalnymi smakołykami.
 
Głównym organizatorem pleneru było Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej. Ono też zaprosiło na poplenerową wystawę w Rzeszowie, wspólnie z ICN Polfa SA Valeant, Urzędem Gminy Wiśniowa oraz Podkarpackim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Partnerami wydarzenia byli: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej, Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne, Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Ośrodek Kultury w Wiśniowej. Plener wsparli także: Zofia i Ryszard Wojtkowscy z Podkowy Leśnej.
 
Honorowy patronat nad plenerem i wystawą objęli prof. dr hab. Stanisław Tabisz, rektor ASP w Krakowie i prof. dr hab. Aleksander Bobko, jeszcze jako rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego (obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego). 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy