Reklama

Kultura

Historia Krośnieńskich Hut Szkła na starych fotografiach

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 15.12.2015
23854_CDS
Share
Udostępnij
Mówisz Krosno, myślisz huta szkła;  mówiąc o hucie szkła, myślisz o Krośnie. Tradycja wytapiania szkła i wyrobu wysokiej jakości szklanych produktów ma prawie sto lat i właśnie doczekała się wystawy. Od 17 grudnia w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie można oglądać ekspozycję pt. „Historia szkłem zapisana. KHS – ludzie, miejsca, zdarzenia”.
 
CDS posiada obszerne archiwum fotograficzne dokumentujące działalność Krośnieńskich Hut Szkła i ludzi z nią związanych. Na wystawie znalazł się jedynie niewielki fragment z tych bogatych zasobów. Zarejestrowane na zdjęciach osoby i wydarzenia, uchwycone w kadrze wysiłki hutniczych zespołów oraz zmieniająca się sceneria hal produkcyjnych, składają się na ciekawy i różnorodny dokument obrazujący dzieje krośnieńskiej huty, bardzo silnie wrośniętej w gospodarczy i społeczny pejzaż miasta. Krośnianie wrócą więc na chwilę do przeszłości, przypominając sobie wiele wydarzeń i postaci tworzących szklaną historię. Przyjezdni zaś udadzą się na historyczny spacer przedstawiający bogatą tradycję i imponujące osiągnięcia w zakresie produkcji szkła.
 
Krosno nazywane jest Miastem Szkła nie bez powodu. Od lat 20.  XX wieku działała tu huta szkła, dając początek nowej gałęzi przemysłu, wiele miejsc pracy, a miastu renomę szklanego zagłębia. Krośnieńskie wyroby były znane na całym świecie, bo były eksportowane do 30 krajów na pięciu kontynentach. W hucie zdobywały umiejętności i fach, a z czasem także wykształcenie, pokolenia miejscowych hutników. Tu przyjeżdżali projektanci i artyści by tworzyć, we współpracy z hutnikami, wzory szklanych wyrobów. Niektóre z nich weszły do grupy istotnych dokonań polskiego wzornictwa przemysłowego, inne stały się ikoną czasów, przedmiotem marzeń tysięcy Polaków. Czas, a także zmieniająca się moda sprawiły, że niewiele z nich przetrwało. Nie odeszły jednak w zapomnienie. Część jest nadal obecna w ofercie KHS KROSNO S.A., inne dostarczyły inspiracji dla przedmiotów z nowych linii, jeszcze inne utrwalone zostały na fotografiach.
 
Wernisaż wystawy "Historia szkłem zapisana. KHS – ludzie, miejsca, zdarzenia" odbędzie się o godzinie 17:30 w Centrum Dziedzictwa Szkła. Ekspozycję można oglądać do 10 marca 2016 r.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy