Malarstwo Barbary Hubert i Marka Haby w galerii ICN Polfa, Anna Lenkiewicz i biennale rzeszowskich artystów w BWA, a do tego nowe fotograficzne prezentacje w muzeum przy ul. 3-go Maja. Październikowy spacer po rzeszowskich wystawach jest inspirujący.
Może zacznijmy od tego, co wydarzy się dziś (21 października) w budynku ICN Polfa przy ul. Przemysłowej 2, gdzie na wernisaże regularnie zaprasza Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. O godz. 18. otwarta zostanie wystawa malarstwa Barbary Hubert i Marka Haby. Oboje artyści związani są z Rzeszowem. Tu się urodzili i obecnie pracują.
Barbara Hubert (41 lat) ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, a następnie malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – przez pierwsze trzy lata uczyła się w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego, a potem w pracowni prof. Leszka Misiaka, gdzie w 1999 uzyskała dyplom. Jej prace zachwycają oszczędna formą i doskonałym wyczuciem koloru, które sprawia, że jedną wyrazistą plamą, smugą, potrafi oddać nastrój chwili, miejsca, sytuacji. W dorobku ma już ponad 20 wystaw indywidualnych i ok. 50 zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jej obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach (m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii).
Obok niej w ICN Polfa zaprezentuje się Marek Haba (32 lata) – absolwent Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Wiktora oraz w pracowni rysunku prof. Marleny Makiel-Hędrzak i prof. Stanisława Góreckiego. Nazywany bywa „malarzem światła”. Czasem jest to promień, przedzierający się przez ciemniejsze warstwy obrazu, czasem poświata, blask. To znak rozpoznawczy jego płócien, za które zdobył już wiele nagród i wyróżnień. Swoją twórczość prezentował w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.
Biennale w BWA
Chcąc dowiedzieć się więcej o podkarpackiej sztuce, warto zajrzeć na „Biennale ZPAP”, które od 15 października prezentowane jest w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana III Sobieskiego 18. To największa Przeglądowa Wystawa Członków Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków przygotowana we współpracy z BWA w Rzeszowie, Urzędem Miasta Rzeszowa.
Jak informują gospodarze wystawy: „Zrzeszeni w rzeszowskim oddziale ZPAP artyści reprezentują różne środowiska i miejsca zamieszkania naszego regionu. To pracownicy akademiccy, konserwatorzy i muzealnicy, etatowi pracownicy i działacze instytucji kultury ale również prowadzący indywidualne działalności jak również wolne zawody. To mieszkańcy przede wszystkim Rzeszowa, ale również Przemyśla, Jarosławia, Tarnobrzega, Krosna, Ropczyc i wielu okolicznych miejscowości.” Wystawa rzeszowskiego ZPAP (przewodzi mu obecnie Piotr Woroniec Junior) to święto artystycznego środowiska, jak i okazja do konfrontacji dzieł.
Przy okazji zwiedzania wspomnianej wystawy, warto zajrzeć do drugiej sali wystawowej, gdzie prezentowane są dzieła Anny Lenkiewicz z Warszawy, która studiowała malarstwo w Harrow School of Arts w Londynie i na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Była ona jurorem poprzedniej edycji konkursu organizowanego przez BWA w Rzeszowie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2014”.
„Artystka uprawia malarstwo oraz rzeźbę kameralną. Maluje cyklami. Inspiracje czerpie z pejzażu, martwej natury, przygodnie zaobserwowanych wnętrz i przestrzeni. Przetwarzając je, upraszczając tworzy syntetyczne, lakoniczne „zachwyty” nad otaczającym ją światem” – informuje Piotr Rędziniak z BWA.
Wciąż można także zobaczyć wystawę realistycznego malarstwa Janusza Szpyta w Sali Wystawowej TO TU na Baldachówce. Jak zdradzono podczas jej otwarcia – dzieła Szpyta lubi m.in. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Ciekawe, czy bardziej akty, malarską satyrę, czy może portrety?
Do Muzeum Fotografii Miasta Rzeszowa
Dla spragnionych artystycznych doznań jest jeszcze poniedziałkowy (26 października) wernisaż w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9. Wystawa pt. „Prezentacje 2014″ zostanie otwarta o godz. 18. To przegląd prac twórców zrzeszonych w Stalowowolskim Stowarzyszeniu Fotograficznym ANIMUS. Stowarzyszenie istnieje już 11 lat, a wystawa powstała z okazji 10-lecia. Jest przeglądem prac z różnych lat i jest zbiorem tryptyków skomponowanych przez poszczególnych fotografów. Na całość złożyły się fotografie 21 twórców. Poniedziałkowy wernisaż wzbogacony zostanie o pokaz multimedialny „Sacrum” Mieczysława Wrońskiego (ZPAF).