Reklama

Kultura

Poezja, kultura i tradycja. Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzeszowie

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 11.09.2015
21823_14719_Amir_123-1
Share
Udostępnij
W Muzeum Okręgowym – spotkanie z poezją i dziedzictwem ukraińskim, w Muzeum Dobranocek – pokaz bajkowych przezroczy, w Muzeum Etnograficznym – poznawanie Polesia, a w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej – wystawa śladami Bojków i Łemków. W sobotę, 12 września w Rzeszowie rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Niektóre z wydarzeń będą trwać do końca miesiąca.
 
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowanych po raz pierwszy w 1991 roku, jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, którzy niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało w dawnych czasach życie naszych przodków. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Utracone dziedzictwo”.
 
O ukraińskim dziedzictwie w Muzeum Okręgowym
 
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na cykl wydarzeń p. „Dziedzictwo ukraińskie”, które rozpoczną się w sobotę, 12 września wystawą fotografii Waldemara Sosnowskiego z Przemyśla oraz Wolodymyra Garmatiuka z Iwanofrankowska. Będzie też spotkanie literackie z wybitnym poetą i tłumaczem poezji ukraińskiej, Bohdanem Zadurą, redaktorem naczelnym Miesięcznika Twórczość, oraz Andrijem Bondarem, jednym z najlepszych współczesnych poetów ukraińskich. Poetom będzie towarzyszył Taras Bakovskyi, świetny ukraiński saksofonista. Na muzealnym wirydarzu wystąpią ukraińscy bandurzy z zespołu „Gerdan”, a ich tłem będzie relacja filmowa z frontu wschodniego na Ukrainie autorstwa Ruslana Hanuszczaka, reportera wojennego.
 
O godz. 21. rozpocznie się „Wieczór Poetów”, na którym zaprezentują się poeci z Rzeszowa i innych miast podkarpackich. Dzień później zaplanowano wykład Andrzeja Kaczmarzewskiego pod tytułem „Zaginiony świat Bojków”, oraz projekcję filmu „Dwa Dni w Ilowajsku” i rozmowę z jego twórcą, Rusłanem Hanuszczakiem, operatorem i dziennikarzem wojennym z Ukrainy.
Śladami Polesia, Bojków i Łemków
 
W niedzielę, 13 września Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli zaprasza na blok tematyczny zatytułowany ,,Dziedzictwo kulturowe Polesia", w ramach którego o godzinie 17 zostanie zaprezentowana diaporama z fotografiami Polesia autorstwa Józefa Górowicza ze zbiorów Archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prezentacji towarzyszyć będzie promocja folderu tematycznego zawierającego reprint artykułu ,,Budownictwo ludowe wsi Lutyńsk" z 1938 roku autorstwa J. Górowicza. Ponadto w salach muzealnych zostanie udostępniona wystawa ,,Polesie – fotografie z lat dwudziestych i trzydziestych", na którą składają się zdjęcia wykonane przez Kazimierza Moszyńskiego i Kazimierza Mizińskiego, Jana Bułhaka, Poleszuka Józefa Szymańczyka, a także Edwarda Falkowskiego i Henryka Poddębskiego. Kuratorami wystawy są Grażyna Ruszczyk i  Anna Engelking.
 
Od soboty, 12 września w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła będzie można oglądać wystawę „Śladami Bojków i Łemków”, która prezentuje odrębność kulturową etnicznych grup górali, zamieszkujących tereny Bieszczad i Beskidu Niskiego do 1947 r. 
 
Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza w piątek, 18 września do udziału w historyczno-literackiej grze miejskiej „Wehikuł czasu” oraz na wykład na temat historii Rzeszowa Śladami przeszłości. Będzie to zabawa, a także pouczająca wędrówka po historycznych zakątkach miasta Rzeszowa. „Wehikuł czasu” wskaże na utracone dziedzictwo, ale też przybliży niektóre zabytki, odnowione lub ocalone dzięki funduszom europejskim.

Piękne i tragiczne historie ziemiańskie
 
Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się także w weekend 19-20 września. W niedzielę, 20 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na promocję książki „Silva rerum resoviensium”, w której zebrano większe i drobniejsze, często zabawne, zawsze interesujące szczegóły rzeszowskiego życia i wieści z kraju i ze świata podawane do wiadomości rzeszowianom pod koniec XIX w. i na początku XX w. Promocja książki połączona będzie z inscenizowanym czytaniem wybranych fragmentów publikacji przez Roberta Chodura i Marka Kępińskiego – aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 
 
W niedzielę, 20 września Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie w ramach dnia poświęconego pamięci kulturze ziemiańskiej zaprasza na spotkanie z prof. Kazimierzem Starowieyskim herbu Bibersztejn, potomkiem dawnych właścicieli majątku Bratkówka k. Krosna na Podkarpaciu oraz z dr. Maciejem Szaszkiewiczem, wnukiem państwa Jarochowskich, ostatnich właścicieli majątku Babica k. Rzeszowa. Będzie też można obejrzeć eksponaty wypożyczone od miłośników kultury szlacheckiej w ramach jednodniowej wystawy pod tytułem ,,HISTORIE PIĘKNE I TRAGICZNE". 
 
Wojewódzki Dom Kultury w dniach 19-20 września organizuje wystawę fotograficzną pt. „Utracone- niezapomniane”, projekcję filmu „Syberiada Polska” w reż. Janusza Zaorskiego, wykład nt. „Straty osobowe, materialne i kulturalne Rzeszowa poniesione podczas II wojny światowej” oraz koncert pt .„Muzyka – utracone – niezapomniane”
 
Do 20 września w Podziemnej Trasie Turystycznej będzie udostępniona wystawa: „600-lecie stosunków Polsko-Tureckich”. 
 
Na wszystkie wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – wstęp wolny.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy