Reklama

Kultura

W niedzielę w Rzeszowie ożyje świat ziemiaństwa jak ze starych fotografii

Aneta Gieroń
Dodano: 01.09.2015
21666_muzeum_1
Share
Udostępnij
Ten świat jak z kart „Pana Tadeusza” Mickiewicza, ze staropolskimi dworkami, gdzie przez kolejne pory  roku biesiadowało się, polowało, urządzało kuligi i grzybobrania, gdzie kultywowało się ziemiańskie tradycje, po II wojnie światowej z polskiego krajobrazu znikł raz na zawsze. I właśnie o tym nieistniejącym już świecie będzie także podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Utracone dziedzictwo" w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie w ramach wystawy i spotkania "Historie piękne i tragiczne”.
 
Jednio dniowa sesja zaplanowana jest na niedzielę, 20 września na godz. 17, a przyjść może każdy, bo wstęp jest bezpłatny. Co więcej, spotkanie i wystawa są niezwykłe, bo powstają na podstawie udostępnionych przez osoby prywatne eksponatów, a zaprezentowane pamiątki, stanowiące żywy dokument przeszłości, opowiedzą o czasach i ludziach, których już nie ma. 
 
Archiwalne fotografie i osobiste przedmioty związane z życiem naszych przodków mogą wiele opowiedzieć o swoich właścicielach, są świadectwem zdarzeń i osób. Każdy przedmiot jest wyjątkowy i interesujący dzięki swojej historii, opowieściom, zdarzeniom z nim związanym. I te przedmioty ciągle można jeszcze zgłaszać i udostępniać do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.
 
– Odzew jest duży, co nas mile zaskakuje i cieszy – przyznaje Damian Drąg, kierownik rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego. – Potomkowie Mycielskich z Wiśniowej udostępnili np. przenośny ołtarzyk do codziennych nabożeństw pełen archiwalnych zdjęć. Bardzo interesująca rzecz, a takich pamiątek jest więcej.
 
W niedzielnym spotkaniu 20 września w muzeum wezmą też udział potomkowie dawnych właścicieli ziemskich: prof. Kazimierz Starowieyski z Bratkówki k. Krosna oraz Maciej Szaszkiewicz, wnuk Jarochowskich, ostatnich właścicieli majątku w Babicy k. Rzeszowa. Prelekcję pt. „Polowania Potockich z Łańcuta, jako przykład polowań dworskich w XIX i I poł. XX wieku" wygłosi pani Aldona Cholewianka – Kruszyńska z Muzeum –  Zamek w Łańcucie. Zapowiedzieli się też przedstawiciele lubelskiego Stowarzyszenia Ziemiańskiego oraz niektórzy potomkowie rodzin ziemiańskich z Podkarpacia.
 
Szczegółowych informacji o wystawie udziela:
Emilia Jakubiec-Lis
tel. 17 862 02 17, 
email: ejakubiec-lis@muzeum.rzeszow.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy