Reklama

Kultura

Wyczółkowski w Mielcu

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 07.01.2013
1686_wyczolkowski
Share
Udostępnij
Leon Wyczółkowski. Obrazy i pastele – wystawa w Galerii Domu Kultury SCK

Prace Leona Wyczółkowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego, ucznia Wojciecha Gersona i Jana Matejki, wykładowcy i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, można podziwiać w Galerii Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Wystawa trwa do końca stycznia.

Leon Wyczółkowski (1852-1936) jest jednym z największych i najwszechstronniejszych twórców Młodej Polski. Z jego dorobku, z twórczości trwającej ponad pięćdziesiąt lat, na wystawie zaprezentowano kilka wybranych tematów  inspirowanych sztuką Japonii. Anna Król, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, kurator wystawy, podkreśla, że na pierwszy plan wysuwają tu: „obrazy kwiatów i ptaków" (kacho-ga), drzewa (jumoku), a także portrety, krajobrazy i martwe natury.  – Ważne jest również to, że część ekspozycji stanowią prace przekazane od prywatnych kolekcjonerów – dodaje Anna Król.
 
Obrazy kwiatów i ptaków – temat tak chętnie podejmowany przez artystów Młodej Polski – widoczne są we wszystkich stosowanych przez Wyczółkowskiego technikach, zarówno w obrazach olejnych, pastelach, akwarelach jak i grafikach. Wyczółkowski portretował kwiaty tak samo jak ludzi, celnie ukazując ich cechy charakterystyczne. Interesował się rozmaitymi gatunkami kwiatów oraz krzewów, zarówno tymi pospolitymi, jak i egzotycznymi: kaczeńcami, dziewannami, fiołkami, piwoniami, anemonami i irysami. Umieszczał je w dekoracyjnych wazonach na tle wschodnich tkanin lub w pustej, neutralnej przestrzeni. Obrazy kwiatów należą do najbardziej charakterystycznych w jego twórczości.
 
Ważnym tematem malarstwa artysty są także judoku, obrazy przedstawiające drzewa. Na mieleckiej wystawie można zobaczyć również martwe natury Wyczółkowskiego, wykonane głównie akwarelą. Wystawę dopełniają japońskie szablony farbiarskie (katagami), które artysta kolekcjonował i interpretował w swoich dziełach, a także drzeworyty ukiyoe z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
 
Scenariusz i aranżacja plastyczna: Anna Król Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzieła z kolekcji: Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Okręgowego w Białymstoku, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz z kolekcji prywatnych.
 
Wystawa trwa do 31 stycznia 2013 r.
 

UWAGA! Do wygrania dwa podwójne zaproszenia na wystawę. Wystarczy wysłać wiadomość na adres redakcja@biznesistyl.pl, w temacie podając 'Wyczółkowski'.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy