Reklama

Kultura

Niezwykła kolekcja malarstwa na zamku w Dzikowie

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 19.05.2015
19610_zamek-w-dzikowie
Share
Udostępnij
Ponad 120 dzieł wybitnych mistrzów pędzla, m.in. Salvatora Rosy, Thomasa Wycka, de Gryfa, Carracciego, dzieła z warsztatów Rembrandta, van Dycka i Canaletta, oraz obrazy polskich mistrzów Juliusza i Wojciecha Kossaków, Henryka Rodakowskiego i Jan Piotra Norblina – w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega można oglądać Galerię Obrazów ze słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Ta wspaniała kolekcja malarstwa, przez lata będąca w prywatnych rękach, po 70 latach wróciła na dzikowski zamek.
 
Kolekcja Dzikowska powstała w latach 1804-1834 z inicjatywy Jana Feliksa Tarnowskiego i jego żony Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej. Najwięcej dzieł zgromadzili dzięki podróży poślubnej do Włoch w latach 1803-1804, m.in. „Portret Marii Villiers" (ok. 1633) z kręgu Antona van Dycka. W ich posiadaniu był również „Lisowczyk" Rembrandta, przedstawiający polskiego żołnierza na koniu. W 1910 roku musieli jednak sprzedać ten obraz i obecnie znajduje się on w nowojorskiej The Frick Collection. Kolekcja Dzikowska składała się z trzech segmentów: biblioteki (w niej znajdował się m.in. rękopis „Pana Tadeusza” i „Balladyny”), archiwum i zbioru sztuki. 
 
Dzieła mistrzów pędzla w depozycie do 2040 roku
 
Kolekcja była uznawana za najsłynniejszą w przedwojennej Polsce, choć nie ominęły jej dramatyczne wydarzenie podczas I wojny światowej, republiki tarnobrzeskiej czy pożaru zamku w 1927 roku. Przetrwała do 1939 roku. Większość dzieł trafiło do muzeów w Warszawie, Krakowie i Łańcucie. Dzięki wieloletnim staraniom Rodziny Tarnowskich, najpierw ostatniego Pana na Dzikowie, Artura Tarnowskiego, a w ostatnich latach jego syna Jana, obrazy w Kolekcji Dzikowskiej powróciły jako wieloletni depozyt „do domu”, tam gdzie ich miejsce. Kolekcja jest zachowana niemal w całości (liczy 120 dzieł), brakuje kilkunastu najcenniejszych obrazów.
 
Kolekcja Dzikowskich trafiła na zamek w Dzikowie jako depozyt rodziny Tarnowskich przekazany do 2040 roku. W kolekcji znajdują się tu m.in. prace: Salvatora Rosy, Simone de Pesaro, Alonso Cano, Guercina, Schalkena, Thomasa Wycka, de Gryfa, Carracciego, oraz dzieła z warsztatów Rembrandta (portret "Głowa młodzieńca"),  van Dycka ("Portret Marii Villiers" i "Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny") i Canaletta (dwa pejzaże Wenecji). Szczególną uwagę przyciągają obrazy polskich mistrzów: duży zbiór prac Juliusza i Wojciecha Kossaków, H. Rodakowskiego, P. Norblina i  K. Pochwalskiego.
 
Ponad pięć wieków tradycji dzikowskiego zamku
 
Zamek w Dzikowie jest siedzibą Muzeum Historycznego m. Tarnobrzega. Historia zamku w Dzikowie sięga XV stulecia. Na wiślanej skarpie zbudowano wtedy dwór wieżowy otoczony wałami ziemnymi. W połowie XVII w. został on powiększony o skrzydło północne i otoczony murem obronnym i fosą z mostem zwodzonym. W końcu XVIII w. dobudowano do zamku skrzydło wschodnie. Cała budowla w stylu prowincjonalnego baroku została zniszczona w 1809 roku. Po przebudowie w 1834 roku w stylu angielskiego neogotyku rezydencja stała się jednym z pionierskich na ziemiach polskich ośrodków muzealno-kolekcjonerskich. Dzików był rezydencją Tarnowskich do 1944 roku. W 2007 roku rozpoczęła się jego modernizacja.
 
 
  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy