Reklama

Kultura

Nowa galeria na Baldachówce w Rzeszowie

Antoni Adamski
Dodano: 11.03.2015
18356_IMG_8063
Share
Udostępnij
Galeria TO TU Stowarzyszenia Promocji Kultury i Sztuki POGRANICZE działa od lutego. W trzech dużych salach przy ul. Baldachówka 7 (wejście od podwórza) prezentowane jest malarstwo, a w przyszłości także grafika, rysunek, fotografia i rzeźba w specjalnej kameralnej sali.
 
Stowarzyszenie POGRANICZE od dziewięciu lat organizuje plenery malarskie, przez które przewinęło się w tym czasie 340 artystów z całego kraju oraz z Ukrainy, Słowacji, Białorusi. Są to renomowani twórcy ogólnopolscy jak np. Stasys Edrigivicius, Franciszek Maśluszczak, Antoni Kowalski, Waldemar Kuczma, Janusz Karbowniczek, Łukasz Huculak oraz regionalni: Stanisław Białogłowicz, Tadeusz G. Wiktor, Stanisław Górecki, Piotr Woroniec. Zapraszani są także debiutanci ? studenci i absolwenci szkół artystycznych. Plenery są nie tylko miejscem wspólnej pracy, lecz także miejscem dyskusji, wymiany poglądów oraz integracji środowisk artystycznych krajów Europy Środkowej. Spotkania artystów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi pozwalają na przenikanie się trendów w sztuce: z odrębności kulturowych powstają formy uniwersalne: zrozumiałe dla wszystkich, ponadczasowe. Artyści tworzą symbole i znaki graficzne naszej kultury, pokazują i wartościują nowe mody i trendy.  Ponadto twórcy poprzez swoją sztukę promują najpiękniejsze miejscowości Podkarpacia. Obrazy Pogórza Karpackiego zapisane na płótnach będą wędrować przez sale wystawowe oraz muzea Europy.
 
Wystawy poplenerowe odbywały się dotąd raz w roku w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie oraz w niewielkiej sali Stowarzyszenia w Krasnem. To było stanowczo zbyt mało ? uznała Violetta Błotko, wiceprezes Stowarzyszenia i założycielka Galerii TO TU. Przez kilka miesięcy trwały poszukiwania lokalu. Dzięki życzliwości i poparciu władz miasta udało się wydzierżawić od MZBM suterenę kamienicy przy ul. Baldachówka 7 o powierzchni 100 m kw. Pracochłonny remont (mieściła się tu kiedyś piekarnia, po której pozostały nieużywane urządzenia oraz instalacje) zakończył się na początku br. 
 
 
Działalność Galerii zainaugurowała wystawa malarstwa Mirosławy i Kazimierza Rocheckich z Torunia. Oboje ukończyli Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie Kazimierz jest wykładowcą (od 1985 r. prowadzi na tej uczelni pracownię rysunku oraz witrażu). Mirosława jest profesorem w Zakładzie Kształcenia Artystycznego UMK. Oboje czują się związani z Podkarpaciem (Kazimierz urodził się w Jaśle). Kolejną ekspozycją w marcu będzie malarstwo prof. Leszka Misiaka z ASP w Krakowie. W kwietniu zobaczymy malarstwo Michała Minora i Piotra Kossakowskiego z Katowic,  na przełomie kwietnia i maja ? Ihora Janowicza ze Lwowa, zaś na przełomie maja i czerwca płótna prof. Elżbiety Kuraj z krakowskiej ASP. Każdej będzie towarzyszył starannie wydany katalog.
 
– Stowarzyszenie oraz Galeria TO TU działają na zasadach non profit. Osobista satysfakcję sprawiają mi kontakty z artystami. Mam nadzieje, że tę satysfakcję będą odczuwali również widzowie ? w tym także turyści. Chcę by wyszli stąd w przekonaniu, iż dzieje się u  nas coś ciekawego. Na Słowacji i na Ukrainie wychowanie plastyczne jest już w programie szkół podstawowych. W Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, by wychować widzów sztuki współczesnej ? mówi Violetta Błotko.

Galeria czynna jest w dniu powszednie w godz. 14-18, w soboty 9-14.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy