Reklama

Kultura

Chata słupkowa w Karpackiej Troi

Anna Olech
Dodano: 10.03.2015
18353_5866_karpacka-troja
Share
Udostępnij
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” wzbogaci się o kolejną budowlę. Będzie to chata słupkowa, która powstanie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Na budowę wiaty oraz warsztaty naukowe i historyczne w ramach programu współpracy transgranicznej Karpacka Troja otrzymała 50 tys. euro.
 
Program współpracy „Wspólne dzieje, wspólna edukacja, wspólna przyszłość” realizując wspólnie Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Krajoznawcze Muzeum w Hanuszowcach na Słowacji.  W ramach projektu powstanie wiata o wymiarach 15 na 6 metrów, dach będzie miała dwuspadowy i pokryty trzciną, która nawiązywać ma do budownictwa sprzed 3,5 tysiąca lat. Budowa wiaty to część projektu, z przyznanych pieniędzy prowadzone będą również warsztaty naukowe i historyczne dla pracowników i współpracowników  obu muzeów. W ich trakcie będą uczyć się dawnych rzemiosł i prowadzenia zajęć z archeologii doświadczalnej tak, by w przyszłości mogli prowadzić ciekawe lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Będzie tu można nauczyć się obróbki drewna, szycia ubrań, strzelania z łuku, wykonywania naczyń ceramicznych na kole czy rozniecania ognia. 
 
„Karpacka Troja” powstała w Trzcinicy koło Jasła. W skansenie zrekonstruowano domostwa i umocnienia obronne z różnych epok istnienia osady. W latach 2100-1650 p.n.e. zbudowano  tu pierwszy gród obronny. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, hodowlą, myślistwem, rybołówstwem, tkactwem, obróbką kamienia. Na okres między 1650-1350 p.n. przypadł kolejny etap rozwoju osady. Pełniła ona ważną rolę, gromadzono bogactwa w postaci biżuterii ze złota, wyrobów z brązu, bursztynu, paciorków z fajansu oraz wyroby z ceramiki. We wczesnym średniowieczu (780-1031 r. n.e.) istniał tu kolejny potężny gród z wałami o łącznej długości 1250 m. Uległ on zniszczeniu u schyłku rządów Mieszka II. Z tej epoki pochodzi srebrny skarb wykopany przez archeologów i pokazywany w centrum wystawowym.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy