Reklama

Kultura

Plastusiowy świat w Muzeum Dobranocek

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 26.02.2015
18157_plastus-w-Muzeum-Dobranocek111
Share
Udostępnij
Kukiełka Plastusia należąca do Marii Kownackiej, postać Plastusia stworzona na potrzeby pierwszej animacji, maszynopisy książki „Plastusiowy pamiętnik” i wiele innych rekwizytów związanych z kultową postacią stworzoną przez Marię Kownacką znalazło się na wystawie pt. „Plastuś, mieszkaniec szkolnego piórnika” w Muzeum Dobranocek.
 
Maria Kownacka stworzyła Plastusia w 1931 roku. Na początku jego przygody drukował „Płomyczek", a po pięciu latach Plastuś doczekał się wydania książkowego. Ten wyjątkowy ludzik z plasteliny przez całą książkę dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w zmaganiach z nowym światem szkolnych obowiązków, przystosowaniem się do nowych zasad. Doskonale i prosto przekazuje najmłodszym pierwsze doświadczenia i wzruszenia z życia szkolnego, stanowi cząstkę dziecięcego świata, w którym przedmioty ożywają, a on sam prezentuje wartości zarówno koleżeńskie, jak i wychowawcze oraz nieprzerwanie cieszy i bawi dzieci w różnym wieku na całym świecie. 
 
Na wystawie będzie można obejrzeć oryginalną kukiełkę Plastusia, która należała do Marii Kownackiej, oryginalne maszynopisy Plastusia, oryginalnego Plastusia wykonanego na potrzeby pierwszej animacji telewizyjnej z 1962 roku, do której scenariusz napisała sama Kownacka, oryginalnego Plastusia wykonanego na potrzeby serialu telewizyjnego z lat 80-tych, karty do gry, plakaty teatralne, zdjęcia samej autorki oraz osób związanych z produkcją telewizyjną, książki, czasopisma „Płomyczek” i inne przedmioty związane ludzikiem z plasteliny. 
 
Wernisaż wystawy w piątek, 27 lutego. Wystawa potrwa do 12 maja 2015 roku. Więcej informacji na stronie Muzeum Dobranocek: http://www.muzeumdobranocek.com.pl/p/?ml=1
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy