Reklama

Kultura

W niedzielę Wielka Aukcja Charytatywna dla dzieci z hospicjum

Anna Olech
Dodano: 20.10.2014
15406_7899_aukcja-chaytatywna-25
Share
Udostępnij
Obrazy olejne, ikony, grafiki, rzeźby. W sumie 150 prac, które artyści przekazali bezpłatnie na Wielką Aukcję Charytatywną na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, która odbędzie się już po raz siódmy, w najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 13 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na licytację wstęp jest wolny, a prace można wcześniej obejrzeć na stronie fundacji lub w teatrze. 
 
Od siedmiu lat w październiku w rzeszowskim teatrze zbierają się miłośnicy sztuki i chętni wesprzeć hospicjum dla dzieci. Wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży prac ofiarowanych przez artystów zostaną przeznaczone na dofinansowanie Domu Hospicyjnego dla Dzieci i opieki domowej dla podopiecznych hospicjum. 
 
Aukcja tak mocno zaistniała w kalendarzu październikowych wydarzeń, że wykracza już swoim zasięgiem nie tylko poza Podkarpacia, ale nawet Polski. Wielu artystów co roku ponawia ofertę swojej pomocy i wsparcia najmniejszych potrzebujących i przekazują na aukcję swoje dzieło. Pojawiają się również nowi twórcy, którzy pragną pomagać chorym obecnym na oddziale Domu Hospicyjnego dla Dzieci lub objętych domową opieką.
 
Fundacja Podkarpackie Hospicjum najciężej chorym dzieciom pomaga od dawna, ale dopiero kilka lat temu w Rzeszowie postało pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum dla dzieci. Hospicjum posiada 20 łóżek, z których większość non stop zajmują potrzebujące dzieci z Podkarpacia i całej Polski. Hospicjum na stacjonarną działalność otrzymuje tylko częściowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, resztę pieniędzy musi zdobyć w ramach kampanii 1% oddawanego od podatku, a także organizując gale i imprezy charytatywne. Ambasadorami rzeszowskiego hospicjum zgodzili się zostać Justyna Steczkowska, Artur Barciś, Robert Janson, Rafał Cieszyński i Natalia Lesz.  
 
Potrzebujących wsparcia i opieki jest tak dużo, że właśnie rozpoczęto rozbudowę hospicjum. W nowej części, której powierzchnia to ponad 3 tys. metrów kwadratowych, będzie 14 pokoi z 28 miejscami dla dzieci. Powstaną też dwa kolejne oddziały hospicyjne oraz oddział operacyjny i pooperacyjny, zadaszony podjazd dla karetek, zaplecze socjalne, kuchnia, apteka, sale rehabilitacyjne, gabinety lekarskie. Oddziały zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i aparatura, zatrudnieni zostaną też 2 lekarze, 3 rehabilitanci, 15 pielęgniarek i 10 opiekunek. Obiekt ma być gotowy w lutym 2016 r. 
 
Fundacja, oprócz prowadzenia stacjonarnego hospicjum, opiekuje się również dziećmi w hospicjach domowych i ich rodzinami. Otrzymują nie tylko pomoc medyczną i finansową, ale także wsparcie psychologiczne, które potrzebują rodziny przeżywające żałobę. 
 
Aukcja od początku prowadzona jest wspólnie z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Podkarpacką Zachętą Sztuk Pięknych, Stowarzyszeniem Marynistów Polskich Oddział w Rzeszowie. Na licytację trafiły też prace od organizatorów licznych plenerów: Boguchwała, Łańcut – Rakszawa – Lipnik, Kolbuszowa i inne. 
 
Prace można obejrzeć na stronie: http://www.hospicjum-podkarpackie.pl/obrazy
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy