Reklama

Kultura

Wystawa o rodzinie Ulmów w Chicago

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 16.10.2014
15286_ulmowie
Share
Udostępnij

Wystawa „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” zostanie oficjalnie otwarta w piątek w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago.

 

Jak informuje jej autor, dr Mateusz Szpytma z krakowskiego oddziału IPN, spokrewniony z Wiktorią Ulmą, wystawa składa się z 20 dużych plansz zawierających fotografie i dokumenty przedstawiające historię życia i śmierci rodziny Ulmów z Markowej k. Łańcuta, którzy w marcu 1944 r. ponieśli śmierć za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.

 

Na wystawie przedstawiono przedwojenne życie Ulmów, ich pracę na roli, działalność społeczną, dzieci itd. Kolejne plansze pokazują Żydów mieszkających przed wojną w Markowej,  obwieszczenia wojenne informujące, co grozi za pomoc Żydom, wpisy w parafialnej księdze zmarłych, zaświadczające o tragicznej śmierci rodziny Ulmów, a także dyplom o przyznaniu Wiktorii i Józefowi Ulmom tytułu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” oraz dokumenty nt. toczącego się procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów. Pokazano także miejsca, których patronami są Ulmowie. Wystawa została przygotowana w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i francuskiej.

Jak informuje Mateusz Szpytma,  wystawa jest skierowana głównie do Polaków i Amerykanów – uczestników III Polsko-Amerykańskich Warsztatów Biznesowych, w ramach których została zorganizowana. Są one współorganizowane przez Polsko-Amerykańską Izbę Gospodarczą, której powstanie wsparła m.in. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Honorowy patronat nad wystawą objęli marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezes KPA Frank J. Spula. 

 

– Będziemy w Chicago zapraszać do zwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, które za rok powinno już rozpocząć działalność – podkreśla Mateusz Szpytma.

Wystawa „Samarytanie z Markowej” została zaprezentowana po raz pierwszy 24 marca 2010 r. w Warszawie. Była pokazywana w wielu miejscach w Polsce oraz w Monachium i Ottawie. Jest wspólnym przedsięwzięciem IPN, Centralnej Biblioteki Rolniczej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy