Reklama

Kultura

Wszyscy czytajmy Sienkiewicza. W sobotę narodowe czytanie

Anna Olech
Dodano: 01.09.2014
14356_Henryk-Sienkiewicz-viza.vn_.ua_-212x300
Share
Udostępnij
Wspólne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza to trzecia odsłona akcji „Narodowe Czytanie” zainaugurowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przed dwoma laty czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok temu dzieła Aleksandra Fredry, tym razem, w najbliższą sobotę, 6 września, przypomnimy sobie przygody bohaterów „Trylogii”. 
 
Z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej miast i miasteczek, w których miłośnicy polskiej literatury spotykają się i wspólnie czytają dzieła najwybitniejszych twórców. W Rzeszowie zaplanowano happening przy Fontannie Multimedialnej przy Al. Lubomirskich. Mieszkańcy Rzeszowa będą czytać fragmenty „Trylogii”, przygotowano również inscenizacje teatralne w wykonaniu aktorów teatru „Maska”, animacje i warsztaty dla dzieci. Wydarzeniu towarzyszyć będzie „Kiermasz książek przeczytanych”.
 
Program „Narodowego Czytania” w Rzeszowie:
 
godz. 16.00-20.00 – „Strefa Sienkiewicza dla dzieci” – animacje i warsztaty,
godz. 16.00-20.00  – „Słowem Mistrza – strefa głośnego czytania” – Mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia czytają wybrane fragmenty „Trylogii”,
godz. 16.00-20.00 – „Kiermasz książek przeczytanych” z zasobów WiMBP w Rzeszowie,
godz. 20.00-21.00 – „Ku pokrzepieniu serc…” – inscenizacje fragmentów „Trylogii” w wykonaniu aktorów Teatru Maska,
godz. 21.00 – „Folk dookoła świata”, „Walka Tytanów” – pokaz Fontanny Multimedialnej.
 
Ale sobotnie czytanie Sienkiewicza będzie odbywało się nie tylko w stolicy Podkarpacia. W Lesku np. publiczna lektura „Trylogii” opierać się będzie na fragmentach dotyczących postaci Onufrego Zagłoby. Dla uczestników przygotowano inscenizację komedii „Zagłoba – swatem”. W Strzyżowie przedstawionych zostanie kilka scen z „Trylogii”, a poszczególne sceny czytać będą przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz młodzież i mieszkańcy Strzyżowa i okolic. W Jaśle Sienkiewicz będzie czytany na scenie na Rynku. 
 
Więcej informacji i miasta, w których odbędzie „Narodowe Czytanie na stronie http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/trylogia/uczestnicy-akcji/
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy