Reklama

Kultura

Muzeum Historii Żydów Polskich w Tyczynie

Aneta Gieroń
Dodano: 07.08.2014
14099_fot._jakub_nowotynski_21
Share
Udostępnij
Od piątku do niedzieli w Tycznie można oglądać mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich. Jeżdżąca od miasta do miasta „wystawa na kółkach” to powrót do przeszłości, historii i kultury przedwojennej społeczności żydowskiej, która była ważną częścią przedwojennej Polski. Będą warsztaty, spotkania, prezentacje, a w czwartek  w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie odbędzie się pokaz filmu "Żydowski kardynał".
 
Muzeum to nietypowe, bo w kontenerze, którzy przemierza polskie miejscowości. Na Podkarpaciu było już w Krośnie, od czwartku „parkuje” na  placu obok CDKiIT w Tycznie.
Muzeum można zwiedzać w piątek i niedzielę w godz. 14 – 20, w sobotę  od  12  do18, a wstęp jest bezpłatny.
Podobnie jak na czwartkowy pokaz filmu, będący biografią kardynała Jean-Marie Lustigera, który pochodził z rodziny polskich Żydów, a który przeszedł na katolicyzm. Kardynał Jean-Marie Lustiger urodził się w 1926 r. w Paryżu w rodzinie Żydów, którzy wyemigrowali do Francji z Będzina. Jego matka w 1942 r. została wywieziona do Oświęcimia, gdzie w 1943 roku zginęła. Lustiger w wieku 13 lat przeszedł na katolicyzm, w 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1983 r. został kardynałem. Do tej godności wyniósł go papież Jan Paweł II, z którym Lustiger  się przyjaźnił i któremu w 2001 roku towarzyszył w wizycie w meczecie, w Damaszku w Syrii. Była to pierwsza w historii tego rodzaju wizyta.
 
W 2007 r. kardynał Lustiger został wyróżniony Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, w 1997 r. został Honorowym Obywatelem Będzina. Zmarł w sierpniu 2007 r. 
W ramach projektu w sobotę o godz. 19 w MGOK w Tyczynie będzie też można zobaczyć spektakl muzyczny „Hava Nagila Raysha", czyli „Raduj się Rzeszowie”! – piękną opowieść o Rzeszowie, jakiego już nie ma, ale jaki przetrwał w muzyce i pieśniach Nachuma Sternheima, kompozytora mało znanego w Polsce i w Rzeszowie, a popularnego w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Sternheim urodził się w Rzeszowie w 1879 roku. Wychowany w tradycji chasydzkiej był znanym żydowskim muzykiem, śpiewakiem, kompozytorem i poetą.  W swojej twórczości nawiązywał do motywów tradycyjnej muzyki żydowskiej  i muzyki ludowej Rzeszowszczyzny. Pisał piosenki w języku jidysz i polskim. W 1908 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood, ale tęsknota nie dawała mu spokoju. W 1912 roku wrócił do Rzeszowa, gdzie w 1942 roku zginął w getcie.
 
„Muzeum na kółkach” pokazuje historię polskich Żydów, którzy jeszcze przed II wojną światową stanowili 10 proc. ludności Polski. To historia tysiąca lat ich dziejów zaprezentowana w telegraficznym skrócie. W odwiedzanych miejscowościach prezentowane są przedwojenne plany i mapy tych miast. „Muzeum na kółkach” odwiedza przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców oraz  wybrane festiwale kulturalne. Sam Projekt realizowany jest w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe", dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
 
Program „Muzeum na kółkach" – plac przy Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie 
 
8 sierpnia (piątek)
 
godz. 9 – warsztat dla dzieci „Legendy Żydów polskich"
 
godz. 11 – warsztat dla dzieci „Mały wielki teatr"
 
godz. 12 i 14 – warsztaty artystyczne: wycinanka żydowska z Anną Małecką-Beiersdorf
 
godz. 14 – 20 – zwiedzanie ekspozycji mobilnej
 
9 sierpnia (sobota)
 
godz. 9 – wycieczka śladami kultury żydowskiej z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tyczyńskiej
 
godz. 12 – 18 – zwiedzanie ekspozycji mobilnej
 
godz. 19 – spektakl muzyczny „Hava Nagila Raysha" (sala MGOK w Tyczynie)
 
10 sierpnia (niedziela)
 
godz. 12 – 15 – warsztaty kulinarne, kuchnia żydowska z Dorotą Szczepanowicz-Balon
 
godz. 14 – 20 – zwiedzanie ekspozycji mobilnej
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy