Reklama

Kultura

Barwy narodów świata na festiwalu

Anna Olech
Dodano: 29.07.2014
13840_IMG_6420
Share
Udostępnij
Folklor gruziński, turecki, cygański, tańce amerykańskie lat 20. i 30. XX wieku i wszystkich zakątków, z których przyjechali na XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, zaprezentowali Polonusi podczas poniedziałkowego koncertu „Folklor narodów świata”. Barwne, ponad dwugodzinne, widowisko przyciągnęło tłumy do Hali Podpromie. 
 
Dwa koncerty, które tradycyjnie odbywają się pod koniec festiwalu, są największymi wydarzeniami i widowiskami tanecznymi odbywającej się co trzy lata spotkań Polonii. W trakcie poniedziałkowego występu zespoły pokazały folklor krajów, z  których przyjechali. W tym roku zmieniono zasady doboru repertuaru oraz nazwę, dotychczasowe „Tańce i pieśni krajów zamieszkania” zastąpiono „Folklorem narodów świata”. To znacznie poszerzyło wybór polonijnym zespołom i dzięki temu w programie znalazł się folklor bułgarski, rumuński, cygański, turecki. Takie urozmaicenie wprowadziły głównie grupy kanadyjskie, ponieważ Kanada nie ma własnego folkloru, poza tradycją indiańską, więc zespoły wybierały folklor narodów żyjących w miejscach skąd pochodzą. Poza tym było wiele tańców i pieśni z elementami etnicznymi, a także amerykańskie swing, lindy hop, western polka, country dance, oraz folklor rosyjski, ukraiński, czeski, szwajcarski. 
 
Festiwal zwieńczy we wtorkowy wieczór koncert galowy, w którym wezmą udział wszystkie 37 zespołów, które przybyły do Rzeszowa. Tegoroczny koncert odbędzie się pod hasłem „Wierni Rzeszowowi”, a w programie pojawią się kompozycje Wojciecha Kilara, który przez krótki czas mieszkał w Rzeszowie. Występy rozpocznie polonez Kilara znany z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, a w finale wszystkie grupy zatańczą walca skomponowanego przez Kilara do filmu Jerzego Hoffmana „Trędowata”. W programie koncertu znalazły się również tańce rzeszowskie, kaszubskie, spiskie, łowickie i krakowskie, a także mazur, kujawiaki i oberki. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy