Reklama

Kultura

Polonusi już goszczą w Rzeszowie

Anna Olech
Dodano: 15.07.2014
13578_Festiwal
Share
Udostępnij
W tym roku lipiec należy do Polonii. Już od 5 lipca trwają zajęcia w ramach Polonijnego Studium Choreograficznego przygotowującego choreografów i instruktorów zespołów folklorystycznych, które wciąż powstają w najróżniejszych zakątkach świata. A 23 lipca do Rzeszowa przyjedzie 37 zespołów, które wezmą udział w XVI Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. 
 
Po roku przerwy, spowodowanej brakiem pieniędzy na prowadzenie zajęć na I i II roku, 4-letnie Polonijne Studium Choreograficzne wznowiło pełną działalność. Uczestniczą w nim osoby, które chcą w miejscu, gdzie mieszkają, założyć nowy zespół polonijny lub współpracować z już istniejącym. Studium powstało w 1998 roku z inicjatywy Alicji Haszczak, choreografki i założycielki Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” i przez 16 lat działalności wykształciło dziesiątki animatorów polskiego folkloru. W ramach studium odbywa się m.in. nauka tańców poszczególnych regionów oraz tańców narodowych, są zajęcia o muzyce i strojach, studenci uczą się również kompozycji tańca, poznają obrzędy i zwyczaje polskie, a także historię tańca i baletu.
 
Program jest bardzo bogaty i różnorodny, ale dzięki temu, jak podkreśla Alicja Haszczak dzięki zajęciom z najlepszymi znawcami polskiego folkloru poziom zespołów polonijnych jest dziś znacznie wyższy niż przed laty. Zajęcia w 4-letnim studium kończą się egzaminem i obroną pracy dyplomowej, a absolwenci otrzymają uniwersyteckie dokumenty kwalifikacyjne ukończenia studium zgodne z ustawą o szkolnictwie wyższym i europejskimi standardami kształcenia.
Zajęcia na studium kończą się 25 lipca, natomiast dwa dni wcześniej do Rzeszowa zaczną zjeżdżać zespoły polonijne, które będą uczestniczyć w szesnastej edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Festiwal odbywa się raz na trzy lata od 1969 roku, gdy na zaproszenie odpowiedziało 12 grup, głównie z Europy Zachodniej. Dziś festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla Polonii rozproszonej po całym świecie, a te kilka dni końcem lipca to zawsze wielkie święto Polonii i polskiego folkloru. Festiwal rozpoczyna się tradycyjnym już korowodem ulicami Rzeszowa, zespoły wyjeżdżają również do Podkarpackich miast, gdzie prezentują swój repertuar. Największym wydarzeniem każdego festiwalu jest koncert prezentujący folklor innych narodów oraz kończący wydarzenie koncert galowy, w którym uczestniczą wszystkie zespoły. 

Obydwa te wydarzenia, studium dla choreografów, jak i festiwal, to okazja, by przekonać się, jak barwny, różnorodny i piękny jest polski folklor, i jak bardzo cenią go rodacy mieszkający na obczyźnie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy