Reklama

Kultura

“Tu żyli”. Wykład i spacer śladami rzeszowskich Żydów

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.01.2023
71106_r
Share
Udostępnij
Już w najbliższy piątek, 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Chcąc uczcić pamięć mieszkańców Rzeszowa zamordowanych podczas Holokaustu, Stowarzyszenie Rajsze przygotowało wykład i spacer śladami tych, którzy przez wieki byli naszymi sąsiadami.
 
W sobotę, 28 stycznia o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, w miejscu nieprzypadkowym, bo w dawnym budynku Synagogi Nowomiejskiej zwanej Dużą, która została wzniesiona w latach 1705-1712 na podstawie przywileju Hieronima Augustyna Lubomirskiego z 6 stycznia 1686 r., wykład „Tu się modlili, tu się spotykali – synagoga jako miejsce modlitwy i centrum życia społecznego” wygłosi Karolina Ożóg.

Będzie też można obejrzeć wystawę przygotowaną przez Marzenę Lorens i Rafała Kocoła – „Ślady przeszłości – fotografie Żydów rzeszowskich z końca XIX i początków XX wieku”.
 
W niedzielę, 29 stycznia o godz.12.00 spacer śladami rzeszowskich Żydów – „Tu mieszkali. Spacer ku pamięci mieszkańców Rzeszowa zamordowanych podczas Holokaustu”. Na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie na uczestników czekać będzie Marta Wójcik. Po spacerze, jeśli będą chętni, jest możliwość przejścia na cmentarz żydowski przy ul. Dołowej. Mężczyźni chcących wejść na cmentarz proszeni są o zabranie nakrycia głowy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy