Reklama

Kultura

Niedziela w muzeum. Symbolika stajenki betlejemskiej

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 14.01.2023
70861_poklon
Share
Udostępnij
W niedzielę, 15 stycznia o godz. 14.00  Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na cykl spotkań „Kulturalne Niedziele”. Tym razem dr Michał Rut opowie, w jakim stylu wybudowano stajenkę betlejemską – czyli ukryta symbolika przedstawień Bożego Narodzenia w malarstwie. Wstęp 10 zł – w cenie biletu możliwość obejrzenia wszystkich wystaw.
 
 Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Imponująca różnorodność przedstawień tego tematu w malarstwie europejskim pozwala na prześledzenie zmian, jakie dokonały się w sposobie postrzegania porządku społecznego, interpretacji prawd wiary i relacji między Bogiem a człowiekiem. Przez wieki motyw ten był rozbudowywany o elementy pejzażu, architektury, sceny rodzajowe i łączony ze Zwiastowaniem, hołdem Trzech Króli, pokłonem pasterzy, był także zapowiedzią męczeńskiej śmierci Zbawiciela. 
 
Niezależnie jednak od sposobu obrazowania przedstawienia te zawierają bogatą symbolikę, która pomagała zrozumieć wiernym tajemnicę wcielenia. Niemalże każdy element na obrazie miał swoją ukrytą wymowę: zgromadzone w stajence zwierzęta, forma żłóbka, obecność piastunek, mieszek z monetami w ręku świętego Józefa aż wreszcie sama architektura stajenki miały swoje znaczenia. O tym w jaki sposób można „czytać” te obrazy i jak je interpretować będzie się można dowiedzieć na wykładzie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy