Reklama

Kultura

W niedzielę XIX Jarmark Garncarski w Medyni

Anna Olech
Dodano: 01.07.2014
13404_5517_garnek
Share
Udostępnij
W niedzielę (6 lipca) wszystkie drogi poprowadzą do Medyni Głogowskiej, gdzie odbędzie się doroczny Jarmark Garncarski. To wielkie święto miłośników rękodzielnictwa i tradycji garncarskich, a także dobrej kuchni i ciekawej muzyki. Bo myli się ten, kto sądzi, że garncarstwo umarło wraz z upowszechnieniem się naczyń z metalu. W Medyni Głogowskiej wciąż garnki lepią i miłośników takiej twórczości jest coraz więcej. Od kilku lat spotykają się na początku lipca, by pod okiem mistrzów garncarskich uczyć się toczyć na kole naczynia i lepić gwizdujące koguciki. 
 
W nieodległej od Rzeszowa gminie Czarna garncarstwo ma przeszło 100-letnią tradycję. W drugiej połowie XIX wieku był tu jeden z największych ośrodków garncarskich w Polsce. W połowie lat 60. XX wieku kwitło tu garncarstwo artystyczne, a potem przyszły czasy, że kupienie glinianego garnka stało się obciachem. W pewnym okresie rękodzieło, w ogóle sztuka ludowa, nazywana była lekceważąco „cepeliadą”. Silny mecenat państwa nad tą dziedziną kultury, który rozpoczął się zaraz po wojnie, wprowadził modę na ludowość, a ta, jak każda moda w końcu się znudziła i zaczęła być staroświecka. Teraz jednak ten trend znów powraca. 
 
Na Jarmarku tradycyjnie już odbędą garncarskie warsztaty, prezentacje oraz kiermasz, a ulica przy Zagrodzie Garncarskiej na kilka godzin zamieni się w barwny deptak. Jedną z większych atrakcji jest otwarcie pieca garncarskiego w wypaloną ceramikę. Do posłuchania poza regionalną muzyką folklorystyczną będzie muzyka country oraz kresowa, a do skosztowania regionalne potrawy. Tegoroczną gratką będzie wielkie gotowanie w glinianych naczyniach z udziałem gwiazdy MasterChef. Na najmłodszych będzie czekał Jaś Garncarzyk, który wprowadzi ich w świat gliny. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy