Reklama

Kultura

Krzysztof Kieślowski w obiektywie Piotra Jaxa w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 13.12.2022
69792_jaxa
Share
Udostępnij
W czwartek, 15 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa wernisaż wystawy „Remembering Krzysztof” i spotkanie z autorem – znakomitym operatorem filmowym i fotografem Piotrem Jaxa.  Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Wstęp wolny.
 
Wystawa „Remembering Krzysztof” to efekt 9 miesięcy pracy jako operatora drugiej ekipy i fotosisty na planie  „Trylogii Trzy Kolory” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Szesnaście fotografii analogowych w formacie 185×125 powstały w roku 1994 i od lat regularnie podróżują po świecie, odwiedzając najlepsze galerie i centra wystawiennicze. 
 
Piotr Jaxa – operator filmowy i fotograf, od 1982 do 2019 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), w swoim dorobku ma kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.  Jest stałym współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów – FORUM oraz członkiem ZPAFu.
 
Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC),  w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.
 
Prowadzi seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak: FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey). Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.
 
Efektem jego współpracy fotograficznej z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), jest wystawa zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 26 pokazów w 15 krajach). Jest również autorem kilku albumów fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers”. Jest to wyjątkowa kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 141 artystów kina z 27 krajów na 4 kontynentach. Pierwszy album „Cinematographers” ukazał się w druku w grudniu 2021 roku dzięki współpracy z polską firmą Artibo. Dwa następne wydania są w przygotowaniu.
 
Wystawa potrwa do 31 stycznia 2023
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy