Reklama

Kultura

Jesienne Konfrontacje Rzeszów 2022 z cennymi nagrodami

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 30.11.2022
69453_wygrani
Share
Udostępnij
W czwartek 1 grudnia o godz. 18.00 w BWA odbędzie się wernisaż ogólnopolskiej wystawy 6 Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje Rzeszów 2022. Towarzyszy jej wręczenie nagród dla artystów, którzy zdaniem jurorów przysłali najlepsze prace. Wśród zwycięzców są także twórcy z Podkarpacia.
 
Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje Rzeszów to najważniejszy konkurs dla artystów organizowany w Rzeszowie. Przyznawane są nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa, a także Podkarpackiej Zachęty i rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Celem Triennale jest ukazanie aktualnych tendencji w sztuce, a także poszukiwanie nowych indywidualności twórczych oraz przedstawienie ich dzieła.
 
Szósta edycja konkurs zorganizowana została w 60. rocznicę powstania i działalności rzeszowskiego BWA. W tym roku 227 autorów nadesłało 568 obrazów.
 
Jury w składzie: prof. Jacek Rykała-przewodniczący Jury, prof. Ireneusz Kopacz, prof. Marian Waldemar Kuczma, prof. Małgorzata Mizia oraz kurator konkursu, dyrektor BWA w Rzeszowie Piotr Rędziniak do drugiego etapu zakwalifikowało 111 prac wykonanych przez 57 artystów, a następnie przyznało nagrody.
 
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 12 000 zł przypadła Piotrowi Desperakowi z Częstochowy za obraz pt. „Zona I”. Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w wysokości 9 000 zł w ramach programu Otwarta Przestrzeń Kultury, trafi do Tadeusza Króla z Bielska-Białej za obraz pt. „Las i Woda III”. Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa w wysokości 7 000 zł, jury przyznało Antoniemu Niklowi z Rzeszowa za obraz pt. „Zapis VI”.
 
Nagrodę – Zakup pracy do zbiorów BWA w Rzeszowie w wysokości 5 000 zł, jury przyznało Magdalenie Uchman z Rzeszowa za obraz pt. „I will see you”. Natomiast Wyróżnienie Honorowe Podkarpackiej „Zachęty” – wystawa indywidualna – została przyznana Dorocie Kuźnik z Wrocławia za zestaw prac „Derbys or heels. Derbys, derbys, derbys!!!” oraz „Simply pleasures” z cyklu Comme des garcons. 
 
Wyróżnienie honorowe ZPAP Oddział w Rzeszowie – wystawę indywidualną w Galerii ZPAP r_z, jury przyznało Annie Beacie Barańskiej z Lublina za obraz pt. „Bez tytułu I” z cyklu Relacje. 

Ponadto wyróżnienia honorowe trafią do Justyny Grodeckiej za obraz pt. „Burden” oraz Jana Szczepkowskiego za obraz pt. „Nowa Idolatria”. 
 
Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Współczesnego pod nazwą „Jesienne Konfrontacje" ma swoje bogate tradycje i sięga swoimi korzeniami 1965 roku. Do 1989 roku odbyło się dwanaście jej edycji. Po kilkunastoletniej nieobecności konkurs został reaktywowany w 2007 r. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy