Reklama

Kultura

Malarstwo Barbary Hubert w Rzeszowskim Domu Sztuki

Alina Bosak
Dodano: 15.11.2022
68958_hubert
Share
Udostępnij
„Nieziemskie” to tytuł wystawy malarstwa Barbary Hubert, wielokrotnie nagradzanej rzeszowskiej artystki, w której pracach tkwią tajemnice gwiazd i pobrzmiewa muzyka sfer, od połowy listopada, przez miesiąc będzie można je oglądać w Rzeszowskim Domu Sztuki Adama Rajzera. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 17 listopada, o godz. 18.00.  
 
Barbara Hubert – od zawsze związana z Rzeszowem. Z tutejszego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego wyruszyła na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, by przez pierwsze trzy lata studiować w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego, następnie w pracowni prof. Leszka Misiaka i tam uzyskać dyplom. Po studiach wróciła do rodzinnego miasta i tu tworzy „nieziemskie” obrazy – krajobrazy, które zdają się działać na wielbicieli sztuki niczym księżycowa energia, zapraszając do poszukiwania równowagi w tajemniczym wszechświecie.
 
Będzie można zapatrzeć się w nie także na wystawie „Nieziemskie” w Rzeszowskim Domu Sztuki Adama Rajzera przy ul. Mickiewicza 13, na której Barbara Hubert pokaże obrazy z dwóch malarskich cykli.

Noc jak w Bieszczadach

Tak opisuje wspomniane cykle w katalogu do wystawy jej kurator Adam Rajzer: „Pierwszym z nich jest, realizowany od wielu lat, cykl przedstawień pejzażowych. Malując wodę, jezioro czy morze, autorka pokazuje zmienność, dynamikę. Nawiązuje tym samym do codziennego życia, w którym wszystko jest płynne i zmienne. Pejzażowe wizje rozlanych, stonowanych barw dynamicznie kontrastują z ciemnymi sylwetami rysujących się na horyzoncie form, które intensywnie odbijają się w wodzie (…) Drugim cyklem są przedstawienia, gdzie pejzażowi towarzyszy księżyc, planeta, obiekt, a również widok Ziemi z perspektywy kosmosu. Tematy te, jak wyjaśnia autorka, są pokłosiem nocnych obserwacji rozgwieżdżonego nieba w jednym z najciemniejszych, najmniej oświetlonych miejsc w Europie, w Bieszczadach. Widok planet, Drogi Mlecznej czy spadających gwiazd podsunął pomysł namalowania świata, który autorka bacznie obserwowała „z dołu”, wyobrażając sobie jak mógłby wyglądać z bliska.”
 
Podczas wystawy można z bliska zobaczyć, jak autorka operuje światłem i kolorem, by niczym impresjoniści uchwycić to, co wydaje się tak trudno uchwytne – piękno i prawdę.

Sto wystaw

 Wystawa w Rzeszowskim Domu Sztuki jest już trzydziestą siódmą w indywidualną wystawą w dorobku malarki. Ponadto artystka brała udział w ponad 70 wystawach zbiorowych. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym: wyróżnienie Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt Galeria Sztuki Współczesnej (Przemyśl, 2021), dwukrotnie nagrodę publiczności w konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku” (2021 i 2017), Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2020), wyróżnienie na Biennale Związku Polskich Artystów Plastyków (2019), wyróżnienie honorowe w konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku” (2017) oraz Nagrodę Prezydenta  Miasta Rzeszowa w 2014 roku.
 
Barbara Hubert, Ulubione miejsce, 2022
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy