Reklama

Kultura

Andrzej Malinowski po raz pierwszy w Polsce – w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 06.10.2022
67757_malinowski
Share
Udostępnij
Już za tydzień, 13 października o godz. 18.00 w Rzeszowskim Domu Sztuki Adama Rajzera wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Malinowskiego „Powroty”. Wystawa w Rzeszowie będzie pierwszą indywidualną wystawą artysty w Polsce od prawie 50 lat – od czasu wyjazdu do Paryża w 1973 roku. 
 
Andrzej Malinowski urodził się 75 lat temu w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 1973 r. w warszawskiej ASP na Wydziale Ilustracji, wyjechał do Paryża, gdzie do dzisiaj mieszka i tworzy. Na wystawie w Rzeszowskim Domu Sztuki będzie można zobaczyć 40 prac artysty z różnych okresów.
 
Malinowski pierwsze lata na emigracji poświęcił grafice, ilustracjom i plakatowi. Pracował dla znakomitych reżyserów filmowych: Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Andrieja Tarkowskiego, Bernardo Bertolucciego, czy Luca Bessona. W 1989 r. otrzymał nagrodę CEZAR-a w kategorii najlepszy plakat do filmu „Wielki Błękit”.
 
Od 1990 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i także tutaj zdobył uznanie oraz sławę wśród kolekcjonerów w USA, Japonii, Argentynie i Europie.
 
Jak pisze Adam Rajzer, kurator wystawy: „Malarstwo Andrzeja Malinowskiego cechuje rzadka maestria choreografii jego postaci, subtelność ich ekspresji, gra światłocieni, kompozycja i bogactwo kolorystyczne. Magiczny świat dzieł Malinowskiego zaprasza nas do krainy snów, symboli i niespełnionych marzeń”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy