Reklama

Kultura

W piątek w Kinie Zorza premiera “IO” Jerzego Skolimowskiego

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.09.2022
67188_skolimowski
Share
Udostępnij
W piątek, 23 września o godz. 19:00 w Kinie Zorza premiera regionalna filmu „IO” połączona ze spotkaniem z twórcami. Film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. „IO” jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, a produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego
 
Zdjęcia do filmu były częściowo realizowane na Podkarpaciu – m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w okolicach Rymanowa oraz Jaślisk. 
 
To historia osiołka o imieniu „IO", będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. "Na los szczęścia, Baltazarze!" z 1966 roku. Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa.
 
Historia „IO” za sprawą zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

"IO" Jerzego Skolimowskiego w Rzeszowie

Film wchodzi do kin 30 września. Przedpremierowy pokaz w Rzeszowie połączony będzie ze spotkaniem z twórcami: Jerzym Skolimowskim, reżyserem i współscenarzystą „IO”; Ewą Piaskowską, producentką i współscenarzystką „IO” oraz Mirosławem Koncewiczem, scenografem filmu, pochodzącym z Rzeszowa.  

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w premierze muszą pilnie obserwować profil Podkarpackie Film Commission na Facebooku, gdzie rozdawane będą zaproszenia na wydarzenie. Możliwe jest także kupienie biletu na premierę w Kinie Zorza oraz na stronie kina.

Organizatorami premiery są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Skopia Film. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy