Reklama

Kultura

Rzeszowska majówka kulturalna

Anna Olech
Dodano: 25.04.2014
12091_zdj
Share
Udostępnij
Maj zapowiada się w Rzeszowie wyjątkowo atrakcyjnie dla poszukujących rozrywki kulturalnej. Niemalże w każdy kolejny tydzień będzie coś do posłuchania i do obejrzenia, i to tak różnorodnego i barwnego, że każdy znajdzie coś dla siebie. I miłośnik muzyki klasycznej, i rozrywkowej, i poezji, i teatru. Większość z nich to wydarzenia na światowym poziomie, których inne miasta, nie tylko polskie, mogą Rzeszowowi pozazdrościć. 
 
Nie tylko piękna pogoda pierwszego, prawdziwie wiosennego miesiąca roku zachęca do tego, by wyjść z domu. Również oferta wydarzeń kulturalnych, które mają miejsce w Rzeszowie i najbliższej okolicy, sprawia, że na maj czekamy z niecierpliwością. Wydaje się wręcz, że każdego roku kulturalna majówka jest coraz bardziej interesująca, a organizatorzy nie ustają w staraniach, by w kalendarzu pojawiały się nowe wydarzenia, a te, które już są znane, były jeszcze bogatsze w atrakcje. 
W tym roku rzeszowską majówkę rozpoczniemy świętowaniem 10-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej. 1 maja na rzeszowskim Rynku przez cały dzień będą zabawy, gry i występy dla mieszkańców. A na zakończenie przygotowano wyjątkowy koncert „10 lat w unii Europejskiej – muzyczna podróż po Europie” w wykonaniu Orkiestry Kukla Band z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
 
Natomiast 3 maja to już tradycyjnie wielkie Święto Paniagi. W tym roku już jedenasty raz będzie świętowane istnienie najpiękniejszej ulicy w mieście – Paniagi, dziś ulicy 3 Maja, a przed laty Pańskiej. Impreza ma charakter ulicznego jarmarku, gdzie obok siebie występują kuglarze, portreciści i muzycy. Zwieńczeniem uroczystych obchodów tegorocznego Święta Paniagi będą dwa wyjątkowe koncerty: Renaty Przemyk z okazji 25-lecia pracy artystycznej oraz Formacji Plateau – „Projekt Grechuta” z gościnnym udziałem Ani Wyszkoni, Martyny Jakubowicz i Janusza Yaniny Iwańskiego. 
 
Dzień później, w niedzielę 4 maja, rozpocznie się MASKARADA – Festiwal Teatrów Ożywionej Formy, który w tym roku obchodzi swój mały jubileusz, 5-lecia istnienia. W programie festiwalu, który potrwa do 9 maja, każdy znajdzie coś dla siebie – przed południem zaplanowano spektakle dla dzieci, wieczorem dla dorosłych. Program obejmuje spektakle plenerowe i w teatrze, biletowane i bezpłatne, będące najciekawszymi realizacjami teatru formy z ostatnich sezonów. Wśród nich znajdują się przedstawienia zrealizowane w oparciu o współczesne, nie tylko dramatyczne, teksty, spektakle, które są twórczą interpretacją polskiej i światowej klasyki oraz połączeniem teatru formy z eksperymentami laboratoryjnymi. Będą też propozycje dla widzów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z teatrem, czyli dzieci w wieku 1-5 lat. W tym roku ofertę dla najmłodszych wzbogacono o pierwsze na Podkarpaciu warsztaty teatralne, przygotowane przez aktorki Teatru Poddańczego. „Maskarada” z roku na rok ma coraz większą siłę artystyczną i jest jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w regionie. 
 
Natomiast w noc 17 na 18 maja koniecznie trzeba wybrać się spacer po rzeszowskich muzeach. Noc Muzeów bardzo przypadła nam do gustu. Do tego stopnia, że często zwiedzającym po prostu brakuje czasu, by odwiedzić wszystkie placówki kulturalne, które na tę noc za damo otwierają swoje drzwi. I trudno się dziwić skoro atrakcje dla gości przygotowują: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Etnograficzne, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Dobranocek, Muzeum Diecezji Rzeszowskiej oraz Muzeum Techniki i Militariów. Stałym elementem wydarzenia Rzeszowie jest nocny konkurs elegancji pojazdów zabytkowych, który odbędzie się na starym mieście. 
 
Wydarzeniem na skalę światową jest organizowany już po raz 53. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, który odbędzie się w dniach 24-30 maja. W tym roku wyjątkowy ze względu na gościa, którego koncert zainauguruje festiwal. Prof. Marta Wierzbieniec, dyrektorka Filharmonii Podkarpackiej, przez kilka lat zabiegała o przyjazd Jose Carrerasa i w końcu się udało. Jeden z najbardziej na świecie znanych tenorów zaśpiewa 24 maja. Zaletą tego festiwalu jest różnorodność stylistyczna, gatunkowa i wykonawcza, obok wirtuozów instrumentalistów pojawią się gwiazdy wokalistyki. Zgodnie z pierwotnym założeniem festiwalu, dominuje tu muzyka kameralna, wykonywana w najlepszym z najlepszych miejsc, czyli sali balowej łańcuckiego zamku. W Łańcucie z koncertem „Po drodze” wystąpią Grzegorz Turnau i Sebastian Karpiel Bułecka z zespołem Zakopower, w łańcuckiej Synagodze zaplanowano wyjątkowy koncert tradycyjnej żydowskiej muzyki liturgicznej. Będzie też mistrzowskie połączenie muzyki H. Wieniawskiego, F. Chopina i K. Szymanowskiego z poezją Mickiewicza i Słowackiego w interpretacji Daniela Olbrychskiego. Festiwal zakończy koncert Stanisława Soyki „Soyka for Lancut Festiwal”.
 
27 i 28 maja Rzeszów będzie po raz piąty gościł uczestników Forum Innowacji, a tym razem połączono je z I Forum Turystycznym Państw Karpackich. Temat dwudniowego spotkania to szeroko pojęta turystyka, która także w Polsce, stanowi trzeci pod względem znaczenia obszar działalności społeczno-gospodarczej.  Miejscem tegorocznych obrad będzie Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a gościem specjalnym będzie podróżnik, polarnik i zdobywca dwóch biegunów, Marek Kamiński.
 
W ostatnim tygodniu maja, od 27 do 31, odbędzie się barwny festiwal „Barwy Pogranicza”, który pokaże kulturalny i społeczny koloryt miast przy polsko-ukraińskiej granicy: Rzeszowa, Iwano-Frankiwska oraz Łucka. Pięciodniowa impreza będzie obfitować w wystawy, koncerty, które zaprezentują artystyczny dorobek miast, które uczestniczą w tym programie. 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy