Reklama

Kultura

Portrety Dominika Jasińskiego w Rzeszowskim Domu Sztuki

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 14.09.2022
66883_jasinski
Share
Udostępnij
W czwartek, 15 września o godz. 18.00 wernisaż malarstwa Dominika Jasińskiego w Rzeszowskim Domu Sztuki. Artysta, który mieszka i pracuje w Portugalii, 42 lata temu urodził się w Rzeszowie. Będzie okazja zobaczyć piękne portrety, na których artysta po mistrzowsku i niezwykle odważnie posługuje się kolorem. Wystawa „Dom Pierwszy” będzie pierwszą wystawą Dominika Jasińskiego w jego rodzinnym mieście.

Malarz, grafik, autor rysunków, ilustracji książkowych i magazynowych, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki.
 
Dominik Jasiński. Fot. Rzeszowski Dom Sztuki
 
– Portrety Jasińskiego często splecione są z motywami florystycznymi, widać w nich wpływy secesji oraz Młodej Polski. Mocna i pewna kreska oraz anatomiczna znajomość ludzkiego ciała sprawiają, że prace Jasińskiego przykuwają oko – zapowiada Adam Rajzer, kurator wystawy. – W pracach artysty pojawiają się też motywy ludowe – polskie oraz te zaczerpnięte z innych kultur.
 
– Rysunek zawsze był kluczową częścią mojego malarstwa, chyba dlatego, że studiowałem  na Wydziale Grafiki. Staram się pozostawiać w moich obrazach jak najwięcej szkicowości i ostrości linii.  Mocno zdefiniowane linearnie kształty pociągają mnie dużo bardziej niż rozmyte plamy koloru – twierdzi Dominik Jasiński.
 
– Jednocześnie kolor jest najważniejszy. Lubię mocne i antagonistyczne zestawienia kolorystyczne, energetyczne malowanie gestem jak i jednolite, płaskie plamy. Nigdy nie musiałem długo zastanawiać się nad użyciem koloru, to raczej on kieruje mną niż odwrotnie – dodaje.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy