Reklama

Kultura

Festiwal Poezji Krzysztofa Karaska

Anna Olech
Dodano: 21.04.2014
11959_Karasek_1
Share
Udostępnij
Zbigniew Herbert uważał Krzysztofa Karaska za najwybitniejszego poetę tzw. „Nowej Fali”. Poeta będzie gościem specjalnym poetycko-muzycznego wieczoru poświęconego jego twórczości, które odbędzie się 23 kwietnia br. na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Początek spotkania o godz. 19.03. 

Zbigniew Herbert tak pisał o Krzysztofie Karasku: „Najwybitniejszy moim zdaniem poeta „Nowej Fali”, która wyrosła w 1968 roku. Jego poezja jest dojrzała, poważna, nośna intelektualnie i świetnie „zrobiona” literacko. Mówiąc językiem sportowym – wyprzedził on o całą długość swoich pokoleniowych przyjaciół”.
 
To uznany i wielokrotnie nagradzany poeta, eseista, krytyk literacki, syn artysty plastyka Romana Karaska. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Akademii Wychowania Fizycznego. Debiutował w roku 1966 na łamach miesięcznika „Poezja”. W latach 1967–1971 należał do zespołu redakcyjnego czasopisma „Orientacje”, a od 1972 do 1978 pracował w miesięczniku „Nowy Wyraz” (sekretarz redakcji, potem kierownik działu poezji), w latach 1983–1993 w miesięczniku „Literatura”, a także w Polskim Radiu (1976–1983, był dyrektorem literackim II Programu).
 
W roku 2008 otrzymał nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książka Lata 2008” za tomik poezji „Autostrady i konie”. W lutym 2009 został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości.
 
Współorganizatorami spotkania są: Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Rzeszowie i Sekcja Twórczości Literackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, a wieczór poprowadzą dr Stanisław Dłuski oraz Grzegorz Kociuba. Muzykę przygotował Mateusz Nocek. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy