Reklama

Kultura

Dawne zabawki w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 10.04.2014
11789_1
Share
Udostępnij
W połowie kwietnia Muzeum Podkarpackie w Krośnie zadziwi w tym roku najmłodszych widzów absolutnie niezwykłą wystawą. Do Pałacu Biskupiego zawitają ołowiane żołnierzyki, porcelanowe lale i najbliższe sercu dziecka pluszowe misie przytulanki. 
 
Radosną ferajną dowodzić będzie pan Marek Sosenko z Krakowa z rodziną, właściciel największej w Polsce kolekcji zabytkowych zabawek. Ta wyjątkowa rodzina historyków sztuki i doświadczonych kuratorów w swoich zbiorach posiada ok. 40 tys. eksponatów, dzięki którym z łatwością przenieść się można w barwny świat dzieciństwa. 
Wystawa jest o tyle niezwykła, że zbiór Sosenków jest rzadko udostępniany szerszej publiczności. Kolekcja zabawek stanowi fragment ogromnego zbioru stworzonego przez krakowskiego kolekcjonera Marka Sosenko, a rozbudowywanego i opracowywanego naukowo przez całą jego rodzinę. Jest to najbardziej reprezentatywny zespół zabytków tego typu w Polsce, dokumentujący historię zabaw i dzieciństwa. Kolekcja obejmuje wszelkie dziedziny zabaw i zabawek, a eksponaty pochodzą z różnych okresów ich wytwarzania – od starożytności po współczesność. Zdecydowaną większość stanowią zabawki z XIX i XX stulecia. Ważna część kolekcji to zabawki edukacyjne, gry logiczne oraz zabawki i projekty autorstwa wybitnych twórców, wyprodukowane przez renomowane manufaktury z całego świata.
 
Na wystawie znajdą się zabawki dla dziewczynek i chłopców (tych małych i tych dużych). Będą porcelanowe lale i całe ich królestwo – wózki, domy, mebelki, serwisy i ubranka, armie miniaturowych żołnierzyków, modele statków, kolejki i całą infrastrukturę kolejową, samochodziki i inne pojazdy mechaniczne. Ekspozycję wzbogacą misie i inne przytulanki, nieśmiertelne koniki na biegunach, gry planszowe i zręcznościowe, zabawki sportowe oraz książeczki dla najmłodszych. Prawdziwą gratką będą zabawki optyczne, przeźrocza do stereoskopów, latarnie magiczne, stroboskopy, czy pierwsze roboty. 
 
Na ekspozycji znajdzie się kilka tysięcy zabawek, a wystawa, której kuratorem jest Katarzyna Sosenko,  prezentowana będzie od połowy kwietnia do końca czerwca 2014 r. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy