Reklama

Kultura

Ona we śnie. Sylwia Rams w Rzeszowskim Domu Sztuki

Alina Bosak
Dodano: 23.08.2022
66171_rams
Share
Udostępnij
Na wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Rams, której obrazy są wzruszającą opowieścią o intymnym świecie duchowości kobiet, zaprasza w czwartek, 25 sierpnia, do Rzeszowskiego Domu Sztuki Adam Rajzer, kurator wystawy. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.
 
„Zamknij oczy i wyobraź sobie” to tytuł wystawy, którą tworzy seria obrazów przedstawiających kobiety w czasie snu, tuż przed zaśnięciem albo zaraz po przebudzeniu. Łagodne, miękkie linie pościeli, twarze złapane w momentach marzeń i niepokojów sprawiają, że obserwator czuje się dopuszczony do bardzo intymnego i zarazem prawdziwego świata. Świata wewnętrznego, skrywanego najgłębiej i może najłatwiejszego do uchwycenia właśnie w okołosennych stanach.  

Sen synonimem wolności

„Temat snu pojawia się wielokrotnie na obrazach Sylwii Rams. Jest dla niej synonimem spokoju, wolności duszy, a jednocześnie wkraczaniem w podróż w nieznane. To wewnętrzne rozmowy, trwanie w samotności, dzięki której potrafi dotrzeć do swojego wnętrza i wyciszyć bodźce z zewnątrz” – czytamy w katalogu do wystawy. I jeszcze, że: „Istotnym elementem budującym obraz jest światło, które nawiązuje do duchowości. Sen przeplata się z medytacją. Autorka dociera do momentu, kiedy może wsłuchać się w swój wewnętrzny glos i pragnienia we własnej intymnej przestrzeni”.
 
Sylwia Rams urodziła się w 1995 roku w Nowym Sączu. W malarstwie skupia się na portretowaniu stanów wewnętrznych kobiet, odwołując się do kwestii duchowych, emocjonalnych i społecznych. W 2020 roku ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego otrzymując dyplom z wyróżnieniem.

Osiągnięcia 

Aktualnie Sylwia Rams przygotowuje się do grupowej wystawy „Dzieci Syberyjskie” organizowanej przez Muzeum Manggha w Krakowie, która odbędzie się jesienią 2022 w Tsurudze w Japonii. Od ukończenia studiów jej prace znajdują uznanie wśród jurorów konkursów i kuratorów wystaw. Jest półfinalistką STRABAG Artward International 2022 (Wiedeń, 2022), stypendystką MKiDN z programu Młoda Polska (2021), półfinalistką konkursu BP Portrait Award (Londyn, 2019), otrzymała też wyróżnienie honorowe jury „PROMOCJE 2021” Galeria Sztuki Legnica (2021). Uczestniczyła w wystawie zbiorowej „Poczęcie” w Galerii Prześwit w Warszawie (2021), w wystawie konkursowej „Krakowski Salon Sztuki” (2019) oraz w projekcie „Exquisite corpse now – snehta residency” (Ateny, 2021). W 2021 w Galerii Re:Kultura odbyła się jej indywidualna wystawa „Samotność ukryta w kącikach ust”.

W Rzeszowskim Domu Sztuki Adam Rajzer (ul. Mickiewicza 18) jej wystawę będzie można oglądać w sierpniu i wrześniu br.
 
Sylwia Rams. Fot. Materiały prasowe.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy